Марио Драги: Светът се променя драматично, Европа изостава от САЩ и Китай

Марио Драги: Светът се променя драматично, Европа изостава от САЩ и Китай

Светът се променя драматично и геополитическите предизвикателства водят до икономически зависимости, заяви Марио Драги бившият премиер на Италия и бивш председател на Европейската централна банка (ЕЦБ) в крючова реч пред Европейския парламент днес, с която представи доклада си за конкурентоспособността на блока. 

Цената на електроенергията в Европа е най-високата, а сред големите технологични компании има само четири европейски, което поражда опасения за бъдещето на Стария континент, предупреди Драги. Сред европейските приоритети винаги са били демокрацията, свободата, равенството и просперитета и ако те не бъдат зачитани, то бъдещето на ЕС е поставено под въпрос, подчерта той.

Предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, изискват трудни и прагматични избори, които не могат да бъдат технократски, заяви още бившият италиански премиер, цитиран от БТА.

Той очерта три ключови акцента, от които зависи бъдещата конкурентоспособност на ЕС.

На първо място, според него, трябва да бъде преодоляно изоставането от САЩ и Китай. Индустриалната структура на Европа не е променяна от десетилетия и при новите компании с нови технологии в Европа липсва динамизъм. В Европа има достатъчен потенциал и талант, но е налице изтичане на мозъци, тъй като много млади европейци учат в САЩ и се реализират там. Според Драги европейските стартъпи трябва да бъдат окуражени и чрез хармонизирано законодателство. Необходимо е също да се ускори интензитетът на инвестициите, да се отдели по-голям дял от брутния вътрешен продукт (БВП) за иновации и да се интегрира изкуственият интелект в промишления сектор.

На второ място, Драги наблегна върху значимостта на декарабонизацията, която е възможност за Европа, но за тази цел страните членки на ЕС трябва да координират политиките си, за да се намалят цените на електроенергията, да се наблегне на възобновяемите енергии и да се инвестира значително в зелени проекти чрез повече електролизери, вятърни турбини. "Няма да се справим с черно-бели решения, тъй като Китай разполага със субсидии, иновации и огромни мащаби", отбеляза Марио Драги.

На трето място той подчерта важността Европа да намали зависимостта си от веригите за доставки на суровини от стратегическо значение, като за тази цел се диверсифицира, наблегне на координирани търговски споразумения и промишлени партньорства за основни суровини. Съвместното планиране трябва да е преди съвместните разходи, каза той.

Общият дълг, според Драги, е важен за постигане на целите на конкурентността, а не означава по-високи разходи за правителствата.

"Ако не действаме координирано, можем да загубим не само мира, но и свободата си", каза в заключение Марио Драги.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня