Службата за борба с прането на пари: В България е постигнат напредък, но не достатъчен

Службата за борба с прането на пари: В България е постигнат напредък, но не достатъчен

Службата за борба с прането на пари към на Съвета на Европа (MONEYVAL) призовава България да подобри използването на финансово разузнаване, разследване и съдебно преследване, режим на конфискации и други мерки за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.

В доклад, публикуван днес, органът дава оценка за нивото на съответствие на страната с препоръките от Специалната група за финансови действия ( FATF ), която посети страната през септември 2021 г. и едновременно с това призовава българските власти да подобрят регулаторната рамка и да засилят практическото прилагане на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.

MONEYVAL счита, че България е постигнала умерена ефективност на оценката на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма, както и вътрешна координация, разследване и наказателно преследване на тези престъпления. Според авторите на доклада страната ни е наложила целенасочени санкции, свързани с финансирането на тероризма финансовите институции и нефинансови професии (счетоводители, адвокати, нотариуси, тръстове и доставчици на фирмени услуги, казина и агенти по недвижими имоти), и е действала ефективно по линия на международно сътрудничество.

Критиките са свързани с използването на финансово разузнаване, разследване и съдебно преследване на изпирането на пари, конфискацията на облаги от престъпление или имущество на еквивалентна стойност, целеви финансови санкции, свързани с финансиране на разпространението и предотвратяване на злоупотреба с юридически лица и договорености.

Като цяло Службата за борба с прането на пари поздравява България за националната оценка на риска и отбелязва, че като цяло страната има „разумно разбиране за основните рискове от изпиране на пари, докато разбирането за рисковете от финансиране на тероризма е ограничено”.  Все пак липсата на изчерпателна статистика ограничава разбирането на властите и техните способности да реагират на тях. „Предизвикателства съществуват и във връзка с междуведомственото сътрудничество между правоприлагащите органи, което е особено затруднено от липсата на необходимите технически инструменти”, се посочва в доклада. Там е отбелязано също, че броят на разследванията, съдебните преследвания и присъдите за изпиране на пари, както и тежестта на наказателните санкции като цяло е нисък и не е съизмерим с идентифицираните рискове от изпиране на пари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%