Инфлацията във Франция се забави до 6% през май

Инфлацията във Франция се забави до 6% през май

 Потребителските цени във Франция, хармонизирани със стандартите на Европейския съюз, са се увеличили с 6% през май на годишна база. Това сочи предварителният доклад на Националната статистическа служба Insee).Така темпът на растеж се забави спрямо 6,9% през април и се актуализира поне за годината. Анализаторите очакваха забавяне до 6,4%, според Trading Economics.

Същевременно потребителските цени през май са се понижили с 0,1% спрямо предходния месец. Експертите прогнозираха техния ръст от 0,3%. През април цените са се повишили с 0,7% спрямо март.

Потребителските цени, изчислени по френски стандарти, през май са се увеличили с 5,1% на годишна база и са се понижили с 0,1% на месечна база. Консенсусът предполага увеличение на първия показател с 5,5% и увеличение на втория с 0,3%. През април цените са се увеличили съответно с 5,9% и 0,6%.

Ръстът на цените на енергията през май се забави до 2% от 6,8% месец по-рано, на храните - до 14,1% от 15%. Услугите са поскъпнали с 3% (през април - с 3,2%).

Окончателните данни за инфлацията през май ще бъдат оповестени на 15 юни.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Тръмп одобри сделката за TikTok
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Нови материали правят водолазните костюми устойчиви на ухапвания от акули
Времето: Жълт код за силен вятър в 6 области