Местим часовника 1 час напред тази нощ

 Местим часовника 1 час напред тази нощ

В последната неделя на месец март, по традиция преминаваме към лятно часово време. Тази нощ цяла Европа, а с нея и България ще премести с час напред стрелките на часовника.

Лятното часово време е въведено на 1 април 1979 г. Оттогава датира и традицията смяната на часовника да се извършва всяка последна неделя от месец март, а съответно, връщането към зимно часово време да става в последната неделя на октомври. Практиката е в сила за 43 държави в Европа.

В Европа обаче лятното часово време се практикува от 100 години, казва Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория „Рожен” при БАН, в интервю за Агенция „Фокус”. Идеята на изкуствено добавения по-светъл час, е че така се пести енергия заради по-голямата продължителност на деня. Ето някои малко известни факти от историята на тази всеобща практика, които физикът разкрива:

- Историята на въвеждането на лятното часово време, често означавано с абревиатурата DST (Daylight Saving Time) е много дълга започва още през 1916 г., когато във Великобритания е гласуван закон, наречен Summer Тime Act. Законът регламентирал въвеждането на лятно часово време, като по онова време, стрелките на часовниците трябвало да се превъртат с 1 час напред на 21 май, а връщането към гринуичко време е ставало на 1 октомври. „Инициатор на този закон бил британският бизнесмен Уилям Уилет, който обаче не доживял да види идеята си реализирана. До гласуването на закона не се е стигнало никак лесно – имало е много критики, отнасяли са се с ирония към идеята, провеждани са били дълги дебати”.

- Един от първоначалните варианти на текста на закона предвиждал стрелките да се преместват не с 1 час, а с 1 час и 20 минути напред, при това на 4 етапа по 20 минути през пролетта, а после, през есента пак толкова пъти е трябвало да се връща часовникът към гринуичко време (Greenwich Mean Time – GMT). Тя отпаднала обаче като крайно непрактична. "Все пак, 8 корекции в годината са много объркващи.", отбелязва специалистът. 

- Не англичаните са първите, въвели лятното часово време. Всъщност, три седмици по-рано, на 30 април, 1916 година, то е въведено от Германия и Австро-Унгария, потърпевши от Първата световна война. Причината била чисто икономическа - за пестене на енергия поради недостиг на въглища след Първата световна война. Впоследствие, тази практика е изоставена, до започването на Втората световна война, когато лятното време отново се въвежда във Великобритания, при това с експеримент, наречан Британско двойно лятно време (British Double Summer Time)- през есента часовниците се превъртали с един час напред, а през пролетта – с още един час напред. „Така разликата става не един, а два часа спрямо гринуичко време. Тази практика е прекратена през 1947 г., когато страната се връща към гринуичко време”, пояснява Маркишки.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%