„Давос на отбраната“ започва в Мюнхен със засилени мерки за сигурност
Наречена „Давос на отбраната“, Мюнхенската конференция по сигурността ще събере този уикенд около 60 държавни ръководители и над 85 правителствени служители, които ще се срещнат в продължение на три дни в баварския град, за да обсъдят настоящи и бъдещи глобални проблеми със сигурността, съобщава CNBC.
В центъра на вниманието ще бъдат продължаващите войни в Европа и Близкия изток – и потенциалните пътища за разрешаване. Нарастващото напрежение в Индо-Тихия океан, разширяването на НАТО и потенциалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом също се очаква да бъдат на първо място в дневния ред.
"Призракът" на евентуален втори президентски мандат на Доналд Тръмп надвисва над събитието, след като той каза миналия уикенд, че ще насърчи Русия да направи „каквото, по дяволите, поиска“ с членовете на НАТО, които не успеят да изпълнят целта си от 2% разходи за отбрана.
Все пак подкрепата на Тръмп за Кремъл изглежда беше отхвърлена в сряда, когато руският президент Владимир Путин каза, че би предпочел „по-предвидим“ президент Джо Байдън да спечели изборите в САЩ през 2024 г.
Зеленски, Блинкен и Шолц ще говорят на форума
Както подобава на форум с висока степен на сигурност, дневният ред на събитието беше публикуван едва рано в петък. Сред делегатите на най-високо ниво, които трябва да говорят, е украинският президент Володимир Зеленски, който ще продължи кампанията си за допълнителна военна и финансова подкрепа, тъй като пълномащабната офанзива на Русия навлиза в третата си година.
Президентът на Израел Исак Херцог и палестинският премиер Мохамад Щайе също ще се обърнат към конференцията, докато войната Израел-Хамас продължава да ескалира, продължавайки да опустошава Газа.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, китайският министър на външните работи Ван И, германският канцлер Олаф Шолц и вицепрезидентът на САЩ Камала Харис ще бъдат сред другите важни политически фигури, които ще присъстват.
Сигурността беше засилена в целия град, като 5000 допълнителни полицаи бяха разположени, за да покрият събитието, и превозни средства за подсилване, видими на повечето главни пътни артерии.
Пътищата са изолирани и части от местното въздушно пространство са затворени, тъй като организаторите се подготвят за повишени рискове за сигурността и потенциална обществена реакция на събитието.
Очакват се поне 20 демонстрации, като стотици протестиращи се очакват да се съберат още днес пред основното място на събитието - хотел Байришер Хоф, за да изразят недоволство срещу предполагаеми нарушения на човешките права от Иран.
Междувременно Мюнхенският индекс на сигурността 2024 г., публикуван в понеделник, посочи липсата на връзка между обществените настроения и политическото ръководство, като избирателите са по-склонни да бъдат загрижени за нетрадиционни рискове за сигурността като масова миграция и изменение на климата, отколкото за традиционни твърди заплахи за сигурността, припомня CNBC.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Музеите във Великобритания се изправят пред трудности заради глобалното затопляне
Свят |Lego представя осемметрово копие на купата на Световното първенство по футбол
Компании |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |20 цитата от велики предприемачи
Управление |Алексей Петров - кандидат за президент
България | Advertorial |Над 150 души се обединиха в колективен иск срещу НАП. Искат по 1000 лв обезпечение
България |Коя е най-стресиращата професия в България?
Общество |Президентът стартира диалог с гражданите за икономиката, медийната свобода и правосъдието
България | Advertorial |Варна, Бургас и София-област в грипна епидемия от днес
България | Наука и Здраве |Разпускат учениците в София-област от 1 февруари
България |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.