Тропически бактерии се появиха в Северна Европа
Предизвикани от човешката дейност изменения на климата са основната причина за неочакваната поява на група бактерии в Северна Европа, които са характерни за тропиците и могат да причинят гастроентерит, показват нови изследвания на група от международни експерти, цитирани от „Ройтерс”.
"Промяната на климата е сред някои от първите неоспорими доказателства, че затоплянето на Балтийско море съвпада с появата на бактерията Vibrio в Северна Европа”, пишат те за сп. Nature. Vibrio е група от бактерии, които обикновено се размножават в топлите и тропически морски среди. Бактериите може да предизвикат различни инфекции при хората като гастроентерит – подобен на този, причинен от яденето на сурови или недобре сварени миди.
Учените са открили, че появата на бактерията в района на Балтийско море е силно свързана с повишаването на температурата на морската повърхност там. Всяка година температурата се повишават с един градус, а броят на случаите на инфекция Vibrio са нараснали с почти 200%.
Климатичните проучвания показват, че повишаването на емисиите на парникови газове, глобалните средни температури на повърхността са се увеличили с около 0.17 градуса по Целзий на десетилетие от 1980 до 2010 г.
Много от морските бактерии виреят в топъл, ниско-физиологичен разтвор с морска вода. В допълнение към затоплянето, промените в климата са причинили по-чести и по-тежки валежи, които са довели до намаляване на съдържанието на сол в устията на реките и крайбрежните влажни зони.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата, 3 ноември. Ден на българския художник
На днешната дата |Все по-малко хора търсят убежище в Германия
Свят |От КНСБ предлагат друго мерило за доходите на българина
България |Ето как обядът на милиардер във верига за бързо хранене вдигна акциите на няколко компании с 30 процента
Лидерство |Над 450 милиона килограма тикви изгниват по сметищата в САЩ всяка година след Хелоуин
Любопитно |7 типични черти на успешните хора
Управление | Advertorial |Притча: Къщата, в която ще живееш утре
Маркетинг | Advertorial |Един 3-секунден трик, с който ще впечатлите всеки по телефона
Техники за успех | Advertorial |На днешната дата, 3 ноември. Ден на българския художник
На днешната дата |БСП и ВМРО събрали над 310 хил. подписа за референдум за АЕЦ „Белене”
България | Advertorial |По света и у нас през март
Маркетинг | Advertorial |10 съвета за начинаещи мениджъри
Управление | Advertorial |Стартира ADAC Opel Rallye Cup
Автомобили |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.