Германската прокуратура разполага с множество доказателства за военни престъпления в Украйна

Германия е събрала доказателства за военни престъпления в Украйна, съобщи главният прокурор на страната Петер Франк в интервю за в. „Велт ам зонтаг“, цитирано от Ройтерс.
Франк заяви, че има нужда от съдебен процес на международно равнище по този случаи.
„В момента, например, се фокусираме върху масовите убийства в Буча или атаките срещу украинската цивилна инфраструктура“, коментира той пред изданието.
Засега прокурорите разполагат с доказателства, чиито брой е „трицифрения диапазон“, добави Франк, без да дава конкретна бройка.
Украйна и нейните западни съюзници обвиняват руските сили в извършване на зверства в Буча малко след началото на руската инвазия през февруари 2022 г. Москва отхвърля обвиненията.
Русия нанася удари по ключова инфраструктура в Украйна, но отрича умишлено да е атакувала цивилни.
Германия е започнала да събира доказателства за преследване на възможни военни престъпления още през март 2022 г., включително чрез интервюта с украински бежанци и оценка на публично достъпна информация, обясни Франк, като добави, че германските прокурори все още не разследват конкретни лица.
„Ние се подготвяме за възможно по-късно съдебно дело – било то с нас в Германия, било то с нашите чуждестранни партньори, било то пред международен съд“, добави той.
Запитан кой трябва да бъде съден, Франк каза, че руските държавни лидери и тези, които изпълняват решения на най-високо военно ниво, трябва да бъдат подведени под отговорност.
Украйна настоява за създаването на специален трибунал за преследване на руски военни и политически лидери, които смята за отговорни за започването на войната.
Международният наказателен съд започна собствено разследване на предполагаеми престъпления срещу човечеството и на военни престъпления дни след нахлуването на Москва на 24 февруари. Този съд обаче няма юрисдикция що се отнася до агресията в Украйна.
Шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, казва в четвъртък, че в Хага ще бъде създаден международен център за съдебно преследване на престъпленията Украйна.
Москва отхвърли твърденията на Киев и западните държави за военни престъпления.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Принц Уилям става пилот на хеликоптер за спешна помощ
Маркетинг |Доларът задържа печалбите си въпреки новините
Коментари |Забавно е да правиш невъзможното: 20 велики цитата от Уолт Дисни
Техники за успех | Advertorial |УниКредит Булбанк е банка на годината
Финанси | Advertorial |Млада жена е починала след падане от хотел в Слънчев бряг
България | Advertorial |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.