Орбан представи в Евросъвета план за спиране на военните действия в Украйна

Орбан представи в Евросъвета план за спиране на военните действия в Украйна

Унгарският премиер Виктор Орбан изпрати предложения до лидерите на Европейския съвет за разрешаване на войната в Украйна, основани на реалистична оценка на ситуацията и реалистични цели и срокове. Това съобщи неговият помощник Балаж Орбан. Тези инициативи са формулирани от Орбан след посещения в Киев, Москва, Пекин и Вашингтон. „Премиерът информира писмено лидерите на Европейския съвет за опита от преговорите, първия етап от мироопазващата мисия и унгарските предложения. Ако Европа иска мир и иска да има последната дума в разрешаването на войната и прекратяването на кръвопролитията, тогава промяна на посоката трябва да бъде разработена и приложена сега“, казва Балаш Орбан пред вестник Magyar Nemzet.

Според Орбан унгарският план предполага, че САЩ, ЕС, Китай и Турция могат да станат посредници в преговорите между Русия и Украйна. „Тези държави са от първостепенно значение, ако човек мисли за истинско мироопазване. Пътувахме навсякъде, за да съставим калта и да определим какъв е шансът за мир“, обясни той.

Балаш Орбан отбеляза, че Унгария е единствената страна, която води диалог едновременно с двете страни в конфликта. Той също така подчерта, че Унгария ще използва целия период на своето председателство на Европейския съвет, за да създаде условия за мирни преговори. „Унгария е способен посредник, както показаха последните две седмици. Сега нашата задача е да разработим нов подход и да се опитаме да убедим страните-членки на Европейския съюз в плана на Виктор Орбан“, добави той.

Като част от обявената „мисия за мир“ Виктор Орбан посети Киев, Москва и Пекин в началото на юли. След това унгарският премиер отиде на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Лидерите на ЕС осъдиха посещението на  Орбан в Москва. Будапеща отговори, като подчерта, че дискусиите, които Виктор Орбан е провел и в четирите страни, не са били проведени от името на ЕС или някоя от неговите институции, а по собствена инициатива на Унгария.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите