Павел Дуров няма какво да крие, заявяват от „Телеграм“за арестувания си основател

Павел Дуров няма какво да крие, заявяват от „Телеграм“за арестувания си основател

Роденият в Русия основател на „Телеграм“Павел Дуров, който беше арестуван в Париж, няма какво да крие и е абсурдно собственикът да бъде държан отговорен за злоупотреба с платформата за съобщения, се казва в изявление на „Телеграм“, цитирано от Ройтерс.

39-годишният милиардер беше арестуван на летище „Бурже“ край Париж, малко след като кацна с частен самолет късно в събота от Азербайджан.

Арестът на главния изпълнителен директор на „Телеграм“ предизвика предупреждение от Москва до Париж, че неговите права трябва да бъдат защитени, както и критики от собственика на X Илон Мъск, който каза, че свободата на словото в Европа е атакувана.

„Телеграм“, в кратко изявление, публикувано след полунощ парижко време, не даде подробности за ареста, но посочи, че базираната в Дубай компания спазва законите на Европейския съюз и нейната модерация е „в рамките на индустриалните стандарти и непрекъснато се подобрява“.

„Главният изпълнителен директор на „Телеграм“Павел Дуров няма какво да крие и пътува често в Европа“, посочиха от „Телеграм“. „Абсурдно е да се твърди, че платформа или нейният собственик са отговорни за злоупотребата с тази платформа. Очакваме бързо разрешаване на тази ситуация. „Телеграм“ е с всички вас“, добавиха оттам.

Дуров, който има двойно гражданство – във Франция и в Обединените арабски емирства, беше арестуван като част от предварително полицейско разследване за предполагаемо допускане на широк спектър от престъпления поради липса на модератори в „Телеграм“и липса на сътрудничество с полицията, каза източник от френската полиция .

Отдел за жандармерия за киберсигурност и френското национално полицейско звено за борба с измамите ръководят разследването, добави той, като подчерта, че разследващият съдия е бил специализиран в организираната престъпност.

„Телеграм“ е основана от Дуров, който напусна Русия през 2014 г., след като отказва да се съобрази с исканията да закрие опозиционните общности в своята социална мрежа ВК, която той продаде.

Криптираното приложение с близо 1 милиард потребители е особено влиятелно в Русия, Украйна и републиките от бившия Съветски съюз. Тя се нарежда сред основните платформи за социални мрежи като Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, TikTok и WeChat.

Дуров, чието състояние се оценява на 15,5 млрд. долара от Forbes, каза през април, че някои правителства са се опитали да му окажат натиск, но приложението трябва да остане неутрална платформа, а не „играч в геополитиката“.

„Предпочитам да бъда свободен, отколкото да приемам заповеди от когото и да било“, каза Дуров през април за напускането си на Русия и търсенето на дом за компанията си, което включваше престои в Берлин, Лондон, Сингапур и Сан Франциско.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?