Сърбите губят интерес към присъединяването към ЕС с всяка следваща година

Сърбите губят интерес към присъединяването към ЕС с всяка следваща година

Интересът на сръбските граждани към присъединяване към Европейския съюз намалява с всяка следваща година и „европейският път“ на Сърбия изгуби ключовата си позиция в предизборната кампания на партиите за парламентарните избори, които предстоят на 17 декември, съобщава сръбската редакция на Дойче Веле, цитирана от БТА. От друга страна, въпросът за Косово отново е една от основните теми, защото десницата вижда тук възможност за „трупане на точки“ пред сръбските избиратели.

Въпросът за Косово, чиято независимост Сърбия и косовските сърби в Северно Косово не признават, е сред водещите теми в предизборната кампания. Според анализатори това е така, защото САЩ и ЕС тази година оказват „по-голям натиск“ върху Белград и Прищина чрез споразумението, прието в Охрид през март.

Анализаторът Александър Ивкович от „Центъра за съвременна политика“ в Белград посочва, че въпросът за Косово е на трето място по важност за сръбските граждани, като преди това са темите за борбата с безработицата, стандартът на живот и икономическата стабилност, както и борбата с корупцията и престъпността. 

Акцент в кампанията на всички участващи в изборите партии е ремонтът на пътищата, железопътните линии и стадионите, както и въпросът за работните места и заплатите, но никой не забравя да спомене и „защитата на териториалната цялост“. Партиите са единодушни, че до признаване на независимостта на Косово няма да се стигне, който и да излезе победител на тези избори.

Според октомврийското проучване на белградското списание „Нова сръбска политическа мисъл“ само 14% от избирателите в Сърбия вярват, че „позицията на Сърбия и сърбите“ относно Косово е по-стабилна при управлението на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич. Петдесет на сто от анкетираните смятат, че позицията на Сърбия е по-слаба в момента.

Сръбският политолог Сърджан Цвиич отбелязва, че само „политическо камикадзе“ би поставило членството в ЕС на първа линия в предизборната си кампания. Европейският път на Сърбия е твърде дълъг, коментира той.

Според местни проучвания едва 33 на сто от сърбите биха гласували за присъединяване на Сърбия към ЕС на евентуален референдум. За сравнение – през 2016 г. привържениците на евроинтеграцията са възлизали на 60 на сто от населението. 

Сръбски анализатори смятат, че нарастващият евроскептицизъм се дължи основно на натиска на ЕС във връзка с въвеждането на санкции срещу Русия, както и за признаването на независимостта на Косово. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?