Над 5 хиляди станаха жертвите на потопа в Либия, ЕС изпраща спешна помощ

ЕС

Европейската комисия съобщи, че изпраща на Либия спешна помощ по механизма на ЕС за гражданска защита заради щетите, предизвикани от бурята и наводненията последните дни, информира БТА.

Вчера либийските власти са потърсили международна помощ чрез представителството си към ООН в Женева. Германия, Румъния и Финландия вече са предложили значителна помощ от палатки, полеви легла и одеяла, 80 генератора за ток, храни, резервоари за вода. ЕС е готов да съгласува предоставянето на допълнителни предложения за помощ, допълва комисията.

Отпуснати са първоначално 500 000 евро хуманитарна помощ за справяне с най-спешните нужди на хората в Либия, засегнати от бурята "Даниел". Финансирането ще бъде за животоспасяващи здравни, водопроводни и санитарни доставки.

Комисията отбелязва, че заради бурята два язовира в либийския град Дерна са били разрушени, а наводненията са отнесли цели квартали, мостове и пътища. По предварителни оценки в наводненията са загинали над 5000 души, 9800 все още са в неизвестност, а 20 000 са били принудени да изоставят домовете си.

След 2011 г., когато бе свален и убит ръководителят на страната Муамар Кадафи, ЕС е предоставил помощ на нуждаещи се хора в Либия за над 89 милиона евро. Либия получава помощ от ЕС за развитие и ранно възстановяване, добавя ЕК

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Въпреки оплакванията: Организаторите на Олимпийските игри през 2032 г. в Австралия не се отказват от състезания в река с крокодили
На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
Времето: Значителна облачност над Южна България
МАЕ: Европа разполага със самолетно гориво за около 6 седмици
tbi bank обяви Армен Матевосян за директор „Данни, AI и монетизация“
Влезе в сила 10-дневното прекратяване на огъня между Израел и Ливан. Тръмп заяви, че през уикенда може да има среща САЩ-Иран