БНБ: Делът на лошите кредити в банките намалява

БНБ: Делът на лошите кредити в банките намалява

През четвъртото тримесечие на 2024 г. банковата система в България демонстрира стабилност на фона на повишена геополитическа несигурност и потенциални промени в макроикономическите условия. Това посочва Българската народна банка в доклада си за състоянието на банковата система в периода октомври-декември 2024 година.

Вътрешната среда се характеризира със запазващо се силно частно потребление, подкрепено от повишеното търсене на работна сила и нарастването на реалния разполагаем доход.  Кредитната активност остава висока, стимулирана както от търсенето, така и от предлагането на кредити.    

Развитие на банковата система

През четвъртото тримесечие на 2024 г. активите на банковата система нарастват с 5% до 191.6 млрд. лв.  Кредитите и авансите, паричните салда при централни банки и други депозити на виждане, както и дълговите ценни книжа, отбелязват увеличение.  Депозитите също нарастват с 5.1% (7.9 млрд. лв.) до 162.9 млрд. лв.    

Общият размер на брутните кредити и аванси спрямо края на септември нараства с 4.3 млрд. лв. (3.7%) до 120.6 млрд. лв. в края на декември 2024 г.  Брутният кредитен портфейл на банковата система се увеличава с 4 млрд. лв. (3.8%) до 110.6 млрд. лв., като повишението е основно при кредитите за домакинства и нефинансови предприятия.    

Депозитите в банковата система се увеличават със 7.9 млрд. лв. (5.1%) до 162.9 млрд. лв.  Нарастване се наблюдава при депозитите на домакинства, кредитни институции, нефинансови и други финансови предприятия, докато депозитите на сектор „държавно управление“ намаляват.    

Собственият капитал в баланса на банковата система нараства с 1.1 млрд. лв. (4.8%) и към 31 декември 2024 г. достигна 23.2 млрд. лв.    

Оценка на рисковете

БНБ отчита, че продължителните периоди на повишена кредитна активност създават предпоставки за потенциално акумулиране на средносрочни рискове и увеличение на задлъжнялостта. С цел отразяване на тези рискове, БНБ въвежда изисквания за показателите за обезпеченост (LTV), способност за обслужване на задълженията (DSTI) и матуритет при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти.    

Капиталовата позиция на кредитните институции остава солидна, като регулаторният капитал нараства, а капиталовите съотношения са значително над минималните регулаторни изисквания и изискванията за капиталови буфери, отбелязват още от централната банка. Ликвидната позиция на банковата система също се запазва стабилна и на високо равнище, с ликвидния буфер на банковата система в края на декември от 56.9 млрд. лв.    

Качество на активите

През четвъртото тримесечие на 2024 г. нарастването на брутния кредитен портфейл на банковата система (3.8%) се ускорява спрямо предходното тримесечие (2.3%), но същото се случва и с темпа на намаление на необслужваните активи (7.7%).

Делът на необслужваните кредити по брутна стойност в кредитния портфейл към 31 декември намалява до 3.4% (при 3.9% в края на септември).    

Доходност

Банковата система отчита печалба в размер на 3.7 млрд. лв., което е с 8.1% повече спрямо реализираната за 2023 г.  Възвръщаемостта на активите (ROA) на банковия сектор възлиза на 1.93%, а възвръщаемостта на собствения капитал (ROE) – на 15.99%.  Нетният лихвен доход остава основен движещ фактор за добрата доходност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?