Stellantis отчете рекордна годишна печалба и обяви обратно изкупуване на акции
Автомобилостроителят Stellantis отчете 26% увеличение на нетната печалба до 16,8 млрд. евро, както и 41% годишен скок в глобалните продажби на батерии и електрически превозни средства за 2022 г., предаде Си Ен Би Си.
Компанията със седалище в Нидерландия, създадена през 2021 г. със сливането на италианско-американския конгломерат Fiat Chrysler Group и френската PSA Group, съобщи, че нетните приходи са се увеличили с 18% до 179,6 млрд. евро.
Главният изпълнителен директор на Stellantis Карлос Таварес каза, че резултатите демонстрират ефективността на стратегията за електрификация на компанията в Европа, с 288 хил. продажби на изцяло електрически превозни средства (BEV) през 2022 г. Компанията вече предлага 23 модела от този клас, като се очаква броят им да се удвои до 47 модела до края на 2024 г. Stellantis цели глобални продажби на BEV от 5 милиона до 2030 г.
„Вече разполагаме с технологията, продуктите, суровините и пълната екосистема за батериите, за да поведем същото трансформиращо пътуване в Северна Америка, започвайки с нашите първи напълно електрически превозни средства Ram от 2023 г. и Jeep от 2024 г.“, каза Таварес.
„Изразявам дълбока признателност към всеки един служител и нашите партньори за техния принос към едно по-устойчиво бъдеще”, добави той.
Компанията също така обяви изплащане на дивидент от 4,2 млр.д евро на акционерите, което се равнява на 1,34 евро на акция (Подлежащо на одобрение от акционерите), докато бордът одобри обратно изкупуване на акции от 1,5 млрд. евро, което да бъде извършено до края на 2023 г.
Stellantis е един от най-големите производители на автомобили в света и е известен с марки като Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep и Peugeot.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Инфантино към критиците на ФИФА: „Медитирайте, молете се или гледайте футбол“
Спорт |Хонконгското IPO на Shein заобикаля въпроса за принудителния труд в Синцзян
Компании |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Boring Company на Илон Мъск се насочва към пазарна оценка от 20 млрд. долара
Свят |Шефът на Словашката централна банка: ЕЦБ трябва да повиши лихвените проценти поне още веднъж, за да потуши инфлацията
Икономика |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |Под 9% от българските компании използват AI
КомпанииLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.