ACS e най-голямата международна строителна компания за десета поредна година

ACS e най-голямата международна строителна компания за десета поредна година

За десетата поредна година ACS е най-голямата строителна компания в света по чуждестранен оборот, оглавявайки годишната класация, която специализираното списание Engineering New Record (ENR) публикува всяко лято, пише cincodias.elpais.com

ACS постигна през 2020 г. оборот от 36,6 млрд. долара на чуждестранния пазар от общо 42,3 млрд. долара оборот, което означава, че 86,6% от приходите му се получават извън Испания. Благодарение на германското си дъщерно дружество Hochtief (второ в класацията), както и на други дъщерни дружества като Cimic, Cobra и Dragados, компанията е лидер в САЩ, Австралия и Латинска Америка и на второ място в Канада, което прави испанската строителна група много трудно да се победи по отношение на международния оборот.

За да се добие представа за разстоянието на основните конкуренти, френският Vinci е получил през 2020 г. чуждестранни приходи от 23,4 млрд. долара (46,8% от общия му оборот), което предполага 13 млрд. по-малко от испанската компания. Китайският гигант China Communications Construction Group пък изостава с 21,3 млрд. долара (само 21,2% от световния си оборот), което е на повече от 15 млрд. от ACS.

Пети в класацията е френският Bouygues, който е постигнал оборот от 17,2 млрд. долара, шести е австрийският Strabag с 15,9 млрд., а седми - китайският Power Construction Corp (седми) с 13 млрд. Топ 10 се допълва от шведската компания Skanska с 11,3 млрд. (осми), China State Construction с 10,7 млрд. (девета) и Ferrovial с 10,1 млрд.. 

Десет испански компании са успели да влязат в класацията на 250 строителни компании с най-голям обем международен бизнес през 2020 г. Списъкът включва и шест от тях в Топ 50. Така освен гореспоменатите ACS и Ferrovial, Técnicas Reunidas е постигнала своята ниша сред първите 20 с международен оборот от 4,1 млрд. долара (97,6% от общия си оборот) и е водеща компания по доходи в Близкия изток.

По същия начин Sacyr е в добра позиция, която се издигна до 26-то място в класацията (през 2019 г. се класира на 42-о място) благодарение на чуждестранен оборот от 3,6 млрд. долара (67,9% от общия). От своя страна FCC се повиши с една позиция, от 37 на 36, OHLA отива от 47 на 40, Abengoa от 64 до 60, а San José остава на позиция 128.

Сред основните компании се откроява напредъкът на Comsa, който се е покачил с 13 места на 142 в списъка на компаниите с най-висок чуждестранен оборот. Sener допълва испанските компании в класификацията, изготвена от ENR, с международен оборот от 260 милиона, което е 91,2% от нейните глобални приходи.

Класификацията, изготвена от ENR, отразява натиска, който китайските компании упражняват през последните години, обикновено ограничен до вътрешния им пазар. По този начин Китай е страната, която има най-голямо представителство в списъка на 250-те най-големи строителни компании с повече от 70 компании.

Що се отнася до глобалните данни за фактуриране (включително вътрешния и международния пазар), класирането е доминирано от китайски строителни компании, с осем компании в Топ 10. Публичната компания China State Construction Engineering се утвърждава като компанията с най-голям обем на общите приходи, със 195,65 млрд. долара.

Според доклада общите чуждестранни приходи, фактурирани от 250-те основни строителни групи по света, възлизат на 420 млрд. долара (около 359 млрд. евро по текущия обменен курс) в средата на пандемията, което представлява спад от 11,1% в сравнение с цифрата, регистрирана през 2019 г. Това е най-големият спад за една година от 2003 г. насам, когато стартира първото издание на тази класация. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ