Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът търси близо 100 хиляди специалисти
90 500 специалисти с правоспособност или висше образование – толкова е броят на кадрите, от които ще се нуждае българският бизнес в следващите 12 месеца. Сред тях са медицински сестри, лекари, шофьори, машинни и строителни инженери и др.
Това показват резултатите от проучване на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта организира съвместно с комисиите по заетост към областните съвети за развитие в 28-те области в страната. Изследването, проведено през есента на 2019 г., е национално представително и е направено чрез анкети сред 396 000 активни предприятия в страната, информира пресцентърът на агенцията.
Най-търсените професионалисти
Учителите и специалистите по информационни технологии ще са сред най-търсените кадри с висше образование през следващата година, сочат още данните от проучването.
В различните сектори на икономиката ще са необходими и 64 400 работници без специалност. Най-голямо търсене на такава работна ръка ще има в секторите с по-ниска производителност като растениевъдство, строителство и хранително-вкусова промишленост. Запазва се съотношението 8 от 10 работодатели да осигуряват заетост на постоянен трудов договор и пълен работен ден, както и при предходното проучване от пролетта на 2019 г.
Най-търсените умения и компетентности
Без особена промяна в сравнение с направените вече 3 проучвания на Агенцията по заетостта през 2018 г. и 2019 г., работодателите най-често очакват (84.1% от анкетираните) техните служители да притежават умения за самоконтрол и дисциплина и умения за работа под напрежение (64.7%). На трето място и този път работодателите поставят потребността от знания и умения за въвеждане на нови технологии в 51% от случаите. Общуване на роден език, инициативност и предприемачество, както и дигитална компетентност остават трите най-желани компетентности от работодателите с представителство от над 60%.
Пазарът на труда по региони
Областите, в които работодателите заявяват най-много потребности от работна сила, са София-град с дял от 27% от всички заявени потребности, следват Пловдив – 9,3%, Варна – 7,7%, Бургас – 7,3%, Благоевград – 5,2%. Най-слабо е търсенето в област Видин – 0,8% от всички заявени потребности, както и в Силистра, Търговище и Разград – с 1.1%.Поглед в близкото бъдеще
В средносрочен план, след 3 до 5 години, на българския бизнес ще са необходими повече от 20 хиляди информатици и малко повече от 17 хиляди учители и преподаватели. Секторът, който ще търси най-много специалисти с висше образование през следващите 3 до 5 години, остава "Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване" с 38% от всички заявени потребности, или общо 34 081. В индустрията приблизително еднакво е търсенето на специалисти по информационни технологии и програмиране и инженери.
Нагласите на бизнеса
От 396 183 предприятия, обхванати в настоящото проучване, 76 463 (19.3%) възнамеряват да търсят нов персонал в следващите месеци. Това е лек ръст ( с 3450) на фирмите, които заявяват такова намерение в сравнение с предишното проучване от пролетта на 2019 г. Паралелно с това, с 1588 нараства броят на тези работодатели, които възнамеряват да съкращават персонал през следващите 6 месеца (от 11 882 при проучването февруари – март на 13 470 през август – септември 2019 г.) Затруднения при осигуряване на кадри срещат повече от 78% от работодателите в страната, като най-сериозни са трудностите при намиране на машинни оператори, продавачи, програмисти и строители.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.