България единствена в ЕС не бележи възстановяване при търговията на дребно

Икономика

България е страната с най-голям спад на търговията на дребно в целия Европейски съюз, показват последните данни на Евростат към края на юли. Информацията показва, че докато повечето държави вече се възстановяват и се връщат към нормалните спрямо миналата година нива на търговия на дребно, то у нас подобна положителна тенденция все още отсъства.

В сравнение със същите месеци на миналата година спадът на търговията на дребно у нас е бил съответно 15% през март, 20% през април, 20% през май, 18% през юни и 18% през юли.

За сравнение ще припомним, че през април всички бяха силно ударени от мерките срещу коронавируса. Сред страните – членки на ЕС единствено Финландия нямаше спад в търговията на дребно. При  всички останали държави потреблението беше на минус, вариращ между -3% в Дания и -5% в Австрия и достигащ до плашещи нива от -30% спад на търговията в Испания, Франция и Кипър.

През последните два месеца обаче, е видимо чувствително възстановяване на търговията в ЕС. През юни общо 12 държави от ЕС имаха спад на годишна база, докато през юли само шест други страни, освен България, имат спад на търговията на дребно на годишна база. Това са Испания (-4%), Хърватия (-5%), Люксембург (-6%), Малта (-8%), Португалия (-4%) и Словения (-5%). При останалите държави юли приключва с ръст на търговията в сравнение с резултатите от юли 2019 г., като нивата на растеж варират между 0,8% в Белгия и достигат до 6% в Нидерландия и Франция, 7% в Литва и 9% в Ирландия. Не е ясно какъв дял от търговията у нас е минала в сивия сектор, за да спести част от разходите си за данъци, което  може да е оказало влияние на статистиката.

Общо за целия ЕС търговията на дребно се увеличава с 0,7%. Най-голям спад има в обема продажби в сектора на облеклата и обувките (-24%), докато поръчките през интернет, доставяни по пощата растат с 19% на годишна база през юли. Спад има и при купуванеот на горива и той възлиза на 10%.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Гърция пази с плаващи бариери плажовете от медузи и опасната риба-заек
Времето: До обед слънце, следобед - дъжд
Италия изпревари Испания и Франция и стана лидер в летните туристически дестинации в Европа
Тръмп обяви края на примирието с Иран и определи контактите като „загуба на време“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове