Паричните преводи ще се изпълняват за секунди от догодина

Паричните преводи ще се изпълняват за секунди от догодина

Българската народна банка работи по проект, чиято цел е паричните преводи в България да започнат да се осъществяват в рамките на секунди. Проектът би трябвало да стане активен през следващата година, съобщи подуправителят на Централната банка и ръководител на управление „Банково“ Нина Стоянова по време на видеоконференция по въпросите на дигиталното банкиране.

„В напреднал етап на развитие е проектът на „Борика“ за незабавни плащания в левове, на който БНБ – като оператор на платежната система за брутен сетълмент в реално време – съдейства. Амбицията на дружеството е през 2021 г. доставчиците на платежни услуги в България да започнат да предоставят на своите клиенти незабавни кредитни преводи в лева“, съобщи Стоянова.

Проектът се базира на схемата SEPA за незабавни кредитни преводи. Тази схема е в основата на Стратегията на ЕС за плащанията на дребно и Стратегията за цифровизиран на финансовите услуги в ЕС, които бяха обявени миналия месец. Тези документи предвиждат въвеждане в целия ЕС на незабавни плащания, изпълнявани в рамките на секунди, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината, наречени в стратегията „новата норма“.

Незабавните плащания ще позволят паричните трансфери да се правят директно от банкова сметка към банкова сметка, без да е необходима физическа карта, както в момента се прави на ПОС-терминал. Вместо това се предвижда използването на мобилни приложения, които в рамките на секунди ще гарантират сигурно преминаване на средствата от една сметка в друга. Това ще става чрез QR кодове и NFC чиповете в мобилните телефони.  

„За разработването на иновативни, достъпни, сигурни и удобни решения за плащания – както в интернет среда, така и във физически магазини – е важно осигуряването на оперативно съвместима инфраструктура“, добавя още Стоянова. Тази инфраструктура ще позволява безпрепятствено изпълнение на незабавни плащания в рамките на целия ЕС. Освен това е необходимо и постигането на допълнителна стандартизация, която да гарантира съвместимост между крайните решения за плащания, предлагани на потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ