Еврокомисията с положителна прогноза за българската икономика

Еврокомисията с положителна прогноза за българската икономика

БВП на България ще остане силен с ръст от 3,8% през 2018 година и 3,7% през 2019 година, стимулиран преди всичко от вътрешното търсене, посочва Европейската комисия в обявената си днес лятна междинна прогноза за икономиката и инфлацията

Повишенията на заплати са дали тласък на частното потребление, а възобновеното използване на програмите за инвестиционно финансиране на ЕС са допринесли за растежа в държавното инвестиране. Икономическите настроения продължават да се подобряват и аналитични данни сочат очаквания за увеличение на поръчките, по-висока производителност и по-голямо търсене, което предполага, че икономиката ще продължи растежа си през следващите тримесечия.

Положителното развитие на пазара на труда и планираното увеличение на заплатите в държавния сектор ще допринесе за продължително увеличение на частното потребление. Очаква се растежът на инвестициите също да е голям заради възобновеното усвояване на европейски фондове, но и благодарение на засилените инвестиции в частния сектор.

В същото време нетният принос на износа за БВП се очаква да бъде отрицателен. Макар че, силното външно търсене може да подобри увеличението на износа. Силното вътрешно търсене и значителните инвестиции означават, че вносът ще продължи да превишава износа.

Натискът върху цените се засилва през пролетните месеци като резултат от рязкото поскъпване на петрола и вторичния му ефект върху цените на храните. Регулираните цени също са се повишили значително за същия период.

Очаква се инфлацията да се ускори до 2 процента през 2018 година преди да спадне до 1,8 процента през 2019 година. Това се дължи на силния базов ефект на енергийните продукти, а разполагаемият реален доход би трябвало да подкрепи потреблението и цените като цяло, посочва ЕК.

Устойчив растеж на фона на нараснала несигурност в ЕС

Прогнозите на ЕК са през 2018 и 2019 г. растежът да остане силен, като в ЕС и Еврозоната през тази година той ще бъде 2,1 година а през 2019 г. - 2 на сто. Това предвижда представената днес лятна междинна икономическа прогноза за 2018 година на Европейската комисия.

След пет поредни тримесечия на силен растеж обаче икономиката забави темпа през първата половина на 2018 г., като прогнозите бяха понижени с 0,2 процентни пункта спрямо обявените през пролетта за ЕС, така и за еврозоната, допълни ЕК в представянето си.

Очаква се през втората половина на годината растежът леко да се засили, тъй като условията на пазара на труда се подобряват, дълговете на домакинствата намаляват, потребителското доверие остава високо, а паричната политика е все така благоприятна.

Въпреки това понижаването на прогнозата за нарастването на БВП от май показва, че неблагоприятните външни фактори, като например нарастващото напрежение в търговските отношения със САЩ, може да доведат до понижаване на доверието и да се отразят неблагоприятно на икономическия растеж. Нарастващите външни рискове са друго напомняне, че е необходимо да се укрепи устойчивостта на отделните ни икономики и на еврозоната като цяло.

Икономическата основа продължава да бъде солидна, но се очаква леко забавяне на растежа

Основните предпоставки за устойчив икономически растеж в ЕС и еврозоната се запазват. Забавянето на темповете на растежа се дължи отчасти на временни фактори, но в някои страни от ЕС роля за това може да са изиграли и нарастващото напрежение в търговията, високите цени на петрола и политическата несигурност.

В световен мащаб растежът остава стабилен, но започват да се забелязват отчетливи различия в неговите равнища в отделните държави и региони.

Очаква се повишаване на инфлацията заради цените на енергията

В резултат на покачването на цените на петрола от пролетта инфлацията през тази година се очаква да бъде средно 1,9 на сто в ЕС и 1,7 на сто в Еврозоната. Това представлява повишение с 0,2 процентни пункта и в двете зони спрямо пролетта. Прогнозата за 2019 г. е повишена с 0,1 процентни пункта за еврозоната - на 1,7 на сто, но за ЕС остава непроменена - 1,8 на сто.

Съществува значителен риск от влошаване на перспективите

Въпреки че постигнатите напоследък силни икономически резултати се оказаха устойчиви, съществува значителен риск от влошаване на прогнозата, като този риск се засилва от пролетта, отбелязва ЕК в лятната си междинна икономическа прогноза.

Тя се основава на предположение, че няма да има по-нататъшна ескалация на напрежението в търговията. Ако обаче напрежението се засили, това ще се отрази негативно на търговията и инвестициите и ще доведе до понижаване на благосъстоянието във всички включени в прогнозата държави, допълва ЕК.

Сред останалите рискове например е възможна нестабилност на финансовите пазари, свързана, наред с другото, и с геополитически рискове.

За Обединеното кралство се прави чисто техническо допускане за 2019 година

Предвид текущите преговори по условията на оттегляне на Обединеното кралство от ЕС, нашите прогнози за 2019 г. се основават на чисто техническо допускане, че статуквото в търговските отношения между ЕС-27 и Обединеното кралство ще се запази, допълва ЕК. Това се прави само за целите на прогнозирането и няма връзка с водените в момента преговори в рамките на процедурата по член 50.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ