Износът на страните от ЦИЕ расте, от Западна Европа спада

Износът на страните от ЦИЕ расте, от Западна Европа спада

Увеличение на дяловете на икономиките на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на глобалния пазар отчитат експертите на Кофас - една от водещите компании в сферата на кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика.

През 2021 г. делът на страните от ЦИЕ в световния износ на стоки се увеличава общо с 3,1 процента, а на държавите от Западна Европа бележи спад от 7,6 процента. Данните бяха представени по време на регионален уебинар на Кофас за състоянието на икономиките на страните от ЦИЕ

Полша, Чехия и Словакия са първенците по износ, а при страните със спад вниманието е насочено най-вече към най-голямата европейска икономика - Германия, която регистрира близо 7% понижение на експорта.

Външното търсене е ключово за икономиките на държавите от ЦИЕ, отбелязват още експертите на Кофас. Износът на стоки в страните от региона остава висок, като в края на 2021 г. водещи са Румъния, Полша и Литва. По този показател България бележи спад през изминалата година. Делът на потреблението на домакинствата и износа спрямо номиналния брутен вътрешен продукт в страната е съответно 60 процента за потреблението и 50 процента за износа. За сравнение, по същия показател за Словакия експертите отчитат 90 процента дял на износа срещу близо 60 процента на потреблението на домакинствата. С това страната е първенец в региона, следвана от Унгария и Словения с почти 80 процента при износа и близо 50 процента за потреблението на домакинствата.

Недостигът на компоненти за производство е основен проблем за промишлеността в региона и през последното тримесечие на 2021 г. като най-много страда секторът на електрониката, където са засегнати 90% от компаниите,  следван от автомобилната индустрия - 88 процента, и машиностроенето - 81 процента. За същите затруднения алармират компании от почти всички останали сектори - мебелното производство, метали, хартия и опаковки, текстил и дори стъклото.

След икономическите турбуленции, предизвикани от глобалната пандемична криза и нарушенията във веригата за доставки в световен мащаб, експертите от Кофас очакват стабилизиране на ситуацията и намаляване на нарушенията във веригите за доставка през втората половина на 2022 г. Тяхната главна прогноза е за  плавно възстановяване.

"Прогнозите ни са, че след леко икономическо забавяне в началото на годината, през втората половина на 2022 г. можем да очакваме подобряване на показателите не само на страните от ЦИЕ, но и в световен мащаб. Очакваме ръст в брутния вътрешен продукт на Индия с цели 8 процента, Испания с 6,7 процента, на Китай с 6,1 процента, Италия и Великобритания с около 5 процента. Това е добър знак за глобалната икономика. Следим ситуацията, която до голяма степен все още зависи от развитието на глобалната пандемична криза. Тази година обаче гледаме с надежда към стойностите на показателите, които следим", заяви Шиелевич.

Кофас е компания със 75-годишен опит, която работи в сферата на кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика. Има 50 000 клиенти. Към 2020 г. в Кофас работят около 4450 души в 100 страни и е регистриран оборот от 1,45 милиарда евро, се припомня в съобщението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ