Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Какви професии се търсят на българския трудов пазар

Най-търсените в бюрата по труда през април са професиите, свързани с предоставяне на персонални услуги на населението като сервитьори, бармани, камериери, администратори в хотели, спасители, охранители и отговорници на търговски обекти, показват данни на Агенцията по заетостта.
Следват операторите на машини в преработвателната промишленост като шивачи, кроячи, гладачи, квалифицирани работници в промишлеността - заварчици, шлосери, стругари, общи работници в строителството, продавачи и касиери в търговията, шофьори, монтажници, общи работници в промишлеността.
От специалистите с висше образование най-търсени са учителите и преподавателите, следват инженерите, медиците и стопанските специалисти.
През април 2017 г. Агенцията по заетостта отчита равнище на безработица от 7,6 на сто, с 0,4 процентни пункта по-малко от март. В сравнение с април миналата година безработицата се свива значително - с 1,7 процентни пункта.
Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда през април е 249 464. Той намалява с 12 307 спрямо предходния месец, а в сравнение с април 2016 г. броят им съществено се свива - с 55 698 или 18,3 на сто по-малко.
Работа през четвъртия месец на годината са започнали общо 25 243 безработни, от които 21 697 на първичния пазар на труда. В субсидирана заетост са включени 3 546 безработни.
В бюрата по труда са заявени 22 970 свободни работни места на първичния пазар. От тях частният сектор е обявил 18 587, които са 80,9 на сто от всички заявени свободни работни места на първичния пазар през месеца. В сравнение с март броят на заявените свободни работни места на първичния пазар нараства с 1,7 на сто или с 380 броя.
През април 2017 г. най-много свободни работни места на първичния пазар в бюрата по труда са заявени от преработващата промишленост (5 129), хотелиерството и ресторантьорството (5 121), търговията (3 385), селското, горското и рибното стопанство (1 477), административните и спомагателните дейности (1 229), строителството (1 196), операциите с недвижими имоти (1 065), транспорта, складирането и пощите (1 025), държавното управление (1 016) и др.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Около 50 европейски лидери се събират за разговори за войната в Украйна и икономиката
Свят |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Швейцарските шоколадови бонбони ще поевтинеят в Индия след ново търговско споразумение
Бизнес |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Цитат на деня
Цитат на деня |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.