Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Локдауните свиха най-големите икономики с над 7%
Повсеместните локдауни и други ограничителни мерки в периода на пандемията костват на най-големите икономики средно 7,1 процентни пункта от БВП, според съвместен преглед на ACRA и китайската рейтингова агенция Golden Credit Rating. Общо в проучването са взети предвид данните за 27 държави, които съставляват 81% от световния БВП. Заключението на анализаторите е, че дълбочината на спада икономиките зависи главно от тяхната структура и тежестта на карантинните мерки.
Индия, Филипините, Испания и Обединеното кралство са имали най-строги мерки и най-големи загуби (в сравнение с очаквания растеж). Изключение правят Китай, Турция, Виетнам и Казахстан - те са понесли много по-малко загуби от други. Първите три държави дори успяха да поддържат положителна динамика на БВП: във Виетнам растежът през 2020 г. възлезе на 2,9% (както поради малкия брой случаи, така и заради влизането в сила на споразумението за свободна търговия с ЕС), в Китай - 2,3 %, в Турция - 1,8%. В Русия, спадът е 3,1%.
Сред индустриите най-засегнатите сектори очаквано са транспортът (минус 10,7% спрямо 2019 г.), строителството (минус 7,4%), минното дело (минус 7,4%), услугите (минус 7,7%) Производството и търговията на дребно също са били засегнати от ограничителни мерки, но са се възстановили в различна степен през втората половина на 2020 г.
Темпът на ваксинация ще повлияе на скоростта на икономическо възстановяване, отбелязват анализаторите. И двата показателя неизбежно ще бъдат неравномерни, което може да предопредели последствия от рода на възникване на нови огнища на заразата, посочват авторите на доклада. Засега в световен мащаб средното темпо на имунизация е едва десет дози на 100 жители, което не е достатъчно за отмяна на ограниченията. Израел, Обединените арабски емирства, Великобритания, САЩ и Сингапур са водещи по отношение на дела на ваксинираните.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.