Morgan Stanley не очаква Вашингтон да скъса търговското споразумение с Пекин

Икономика

Вашингтон най-вероятно няма да „скъса“ споразумението по така наречената първа фаза от търговската сделка между САЩ и Китай въпреки ескалацията на напрежението между двете най-големи икономики през последните седмици. Това заяви главният икономист за Азия в Morgan Stanley Четан Ахия пред Си Ен Би Си.

Миналият месец американският президент Доналд Тръмп заяви, че е „силно раздвоен“ дали да не прекрати „Фаза 1“ от търговската сделка. Неговите коментари предизвикаха опасения сред инвеститорите и анализаторите, че Пекин и Вашингтон ще възобновят търговската си война в условията на пандемия. Нова размяна на мита между двете суперсили в този момент може да има тежки последици за световната икономика.

„Към този момент ние сме на мнение, че докато първата фаза от търговската сделка е в сила, няма да има нова ескалация по отношение на митата. Това означава, че нашите прогнози за световния растеж остават непроменени“, коментира Ахия.

По неговите думи администрацията на Тръмп ще бъде фокусирана върху възобновяването на икономическата активност в САЩ и няма да предприема действия срещу споразумението.

От началото на месеца Тръмп не е коментирал споразумението, което подписа през януари.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър обаче заяви, че е уверен в устойчивостта на сделката и че до момента „Китай е свършил добра работа“.

В края на май Китай също обеща да изпълни първата фаза от търговското споразумение със САЩ, макар след избухването на пандемията много експерти поставиха под въпрос ангажираността на Китай със сделката, според която Пекин трябва да закупи от САЩ допълнителни стоки на стойност 200 млрд. долара до 2021 г.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Властите в САЩ са установили риск от пукнатини във фюзелажа на самолети от модела Boeing 737 Max
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Метрото до столичния квартал "Левски Г" тръгва на 15 август
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Как най-бързо да разпознаете лошото лидерство
Седем причини да инвестирате в присъствието си в търсачките
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран