Пенсионният и застрахователният сектор у нас – стабилни и устойчиви

Пенсионният и застрахователният сектор у нас – стабилни и устойчиви

Пенсионният и застрахователният сектор у нас – стабилни и устойчиви

„Пенсионният и застрахователният сектор са стабилни, устойчиви е добре функциониращи”. Това каза Карина Караиванова, председател на Комисията по финансов надзор (КФН), по време на пресконференция, посветена на „Представяне на прегледа на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователните дружества и резултатите от стрес тестовете на застрахователите на българския пазар”.

„Това беше предизвикателство за всички нас, които участвахме в този процес. Тук искам да благодаря на всички участници за това, че положиха невероятни усилия да успеем да приключим, след като ни се налагаше на два пъти да обявяваме отлагане. Към днешна дата разполагаме с обективна и независима оценка, цялостен преглед на два много големи и важни сектори в нашата икономика”, подчерта Караиванова, цитирана от „Фокус”.

По думите ѝ получените данни са обективни и тяхното качество не подлежи на никакво съмнение. „Разбира се има и някои проблеми. По отношение на пенсионно-осигурителните дружества е идентифициран системен проблем, препоръчват се промени в законодателството, основно във връзка със свързаните лица – необходимост от промяна в дефиниции, по-добро корпоративно управление. Идентифицирани са проблеми при оценките на инвестиционни имоти. Теми, които КФН вече е идентифицирала и сме приложили мерки за тяхното разрешаване”, подчерта председателят на КФН.

Според нея по отношение на застрахователите могат да се откроят две проблемни области – оценка на финансови инструменти и третирането на квотни презастрахователни договори.

„Различните експертни ни предложиха много големи разлики в оценката на едни и същи финансови инструменти и този проблем се дължи на липсата на ясна дефиниция за това що е активен пазар”, обясни Карина Караиванова.

Тя допълни, че повечето от компаниите вече са започнали да прилагат мерки, които да покрият дефицитите, които са идентифицирани.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ