Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната средна класа се е свила за първи път от 90-те години на миналия век
Ново проучване на Pew Research Center е установило, че световната средна класа се е свила за първи път от 90-те години на миналия век, предаде Блумбърг.
Според изчисления, базирани на данни на Световната банка, близо две трети от домакинствата в развиващите се икономики са претърпели загуба на доходи.
Според изследването „средната класа“ и „горната средна класа“ , в които влизат хората, печелещи съответно 10 -20 долара на ден и 20-50 долара на ден, са се свили с близо 90 млн. души през миналата година, като по този начин в света в тези категории попадат 2,5 млрд. души. Според Pew кризата е увеличила броя на живеещите с по-малко от 2 долара на ден със 131 млн. души.
„Данните на Pew всъщност подценяват ефекта от пандемията, тъй като приблизително 62 млн. души с високи доходи, или иначе казано хора, които изкарват повече от 50 долара на ден, са попаднали в средната класа заради пандемията“, коментира авторът на изследването Paĸeш Koчap
Това предполага, че броят на хората от средната класа, засегнати от кризата, всъщност е 150 млн. – повече от населението на Фpaнция и Гepмaния, взeти зaeднo.
„Трудно е да се даде друг пример в съвременната история за толкова рязък спадна световния икономически растеж", казва Кочар в интервю.
Съществуват опасения, че въздействието на пандемията е далеч от своя край. Нарастват опасенията относно потенциалните последици от по-бавното възстановяване в развиващите се икономики и продължаващите щети от кризата. В сряда Бразилската централна банка увеличи лихвите си за първи път от шест години в отговор на притесненията от скок на инфлацията. Икономистите също така следят внимателно потенциалните последици за развиващите се страни от нарастването на доходността по американските държавни ценни книжа и засилването на долара на фона на възстановяването на икономиката на САЩ.
Ако оценката на Pew се окаже вярна на фона на продължаващото събиране на данни от Световната банка, това ще означава края на тенденцията за непрекъснат растеж на средната класа от 90-те години на миналия век, благодарение на бързия растеж на развиващите се икономики като Китай и Индия.
При сходно проучване през 2011 г. Pew установи, че борят на хората, попадащи в средната класа, се е равнявал на 13% от световното население. През 2019 г. делът им бе нараснал до 18%, като според Кочар през последното десетилетие към средната класа са се включвали средно 50 млн. души на година.
Публикувано в понеделник отделно прочуване на Световната банка, в което са участвали 47 000 домакинства в 34 развиващи се страни, установява, че 36% от домакинствата са били засегнати от загуба на работни места и спад на доходите с две трети през 2020 г.
Това е първият ръст на глобалната бедност от азиатската финансова криза през 1997-1998 г. насам, отбелязват от финансовата организация.
Според изчисленията на Световната банка към септември 2020 г. развитите икономики са похарчили средно 7,4% от брутния си вътрешен продукт за спасяване на бизнеси и хора, засегнати от пандемията. За сравнение развиващите се пазари са похарчили средно 3,8% от БВП, а развиващите се страни с ниски доходи – 2,4%.
На фона на бързия напредък с ваксинацията на населението и разширяват правителствените мерки за подкрепа на икономиката в държави като САЩ, разликата между бедните и богатите ще се разшири.
Световната банка очаква броят на хората, живеещи в бедност, да продължи да нараства и през тази година. Според организацията през миналата година 124 млн. души са паднали под прага на екстремната бедност от 1,9 долара на ден.
„Какво предстои да се случи със средната класа зависи много от възстановяването в ключови страни като Индия. Ако растежа се възстанови и коронавирусът изчезне, това може да се окаже просто епизод от „страшно спускане с влакче на ужасите“, казва Кочар.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.