Трайна несигурност тегне върху Еврозоната, предупреди Марио Драги

Трайна несигурност тегне върху Еврозоната, предупреди Марио Драги

Европейската централна банка (ЕЦБ) е на мнение, че трайните несигурности, като се започне с напрежението в търговските отношения и Брекзита, продължават да възпрепятстват икономиката на Еврозоната. Това заяви днес президентът на ЕЦБ Марио Драги на последната си пресконференция на този пост.

Споменавайки геополитическите фактори, нарастващия протекционизъм и уязвимостта на нововъзникващите пазарни икономики, Драги, цитиран от АФП, оправда амбициозния арсенал в подкрепа на бизнеса, приет на септемврийското заседание ЕЦБ, който включва възобновяване на програма за изкупуване на облигации на стойност 20 млрд. евро месечно от 1 ноември.

Същевременно с това ЕЦБ запази лихвата по овърнайт депозитите на банките на ниво минус 0,5 на сто. През септември показателят бе понижен от предходното равнище минус 0,4 на сто. Основната лихва по рефинансирането остава на нулево равнище.

Драги пак призова правителствата в Eврозоната да отговорят на свръхлибералната парична политика на ЕЦБ с по-високи държави разходи, предаде ДПА.

Страните трябва да водят фискална политика, която е благоприятна за растежа, каза Драги на пресконференция след заседанието на банката по паричната политика. Той добави, че държавите с фискално пространство трябва да действат, предаде БТА.

Драги отхвърли критиките срещу либералната парична позиция на банката, като заяви, че според най-новите икономически данни за Еврозоната новият кръг от стимули "е оправдан".

На 1 ноември той ще предаде поста си на бившия управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард след осем години начело на централната банка на Еврозоната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Регулаторите подписаха споразумение срещу спекулата преди въвеждането на еврото у нас
България е на четвърто място по икономически растеж в ЕС