1 май по света и у нас

1 май по света и у нас

Първомайски демонстрации и шествия се провеждат на много места по света днес в чест на Деня на труда и международната работническа солидарност.

Противно на масовите представи, 1 май не е социалистически празник. Началото му е поставено през 1886 г. в САЩ, когато на тази дата започва масова стачка на над 300 000 работници в Чикаго в подкрепа на въвеждането на 8 часов работен ден. Впоследствие денят 1 май е световно утвърден като международен ден на труда. През 1889 г. на учредителния конгрес на Втория интернационал е приета резолюция за честването му. За първи път се отбелязва през 1890 г.

В България Международният ден на труда се чества за първи път през 1890 г. по инициатива на Типографското дружество. Първите масови събирания за отбелязване на празника са през 1893 г. в София, Пловдив и Видин. За първи път е обявен за официален празник през 1939 г., а от 1945 г. се чества официално всяка година.

В София десетки членове и симпатизанти на БСП се събраха днес пред Народното събрание за първомайското шествие на партията, което тази година е под надслов под надслов "За справедливо заплащане на труда! За българско производство". Движението по бул. "Цар Освободител" е огрaничено. В района е засилено полицейското присъствие.Митингът беше открит от лидерът на столичната организация на БСП Калоян Паргов, който заяви, че днес е и ден на гнева, защото бедността убива България.

"Mисията на БСП е справедливостта.", заяви пък в своето привествие лидерът на БСП Корнелия Нинова. В България, в 21-ви век все още има експлоатация на труда, а причината за всички неправди е паралелната държава, каза още тя. Според нея в тази държава се дава път на онези, които крадат и "богатеят на наш гръб." След приветствия и патетични слова от трибуна пред парламента, шествието тръгна към Борисовата градина, за да се влее в празник на левия печат под лозунга "За свободата на словото." 

Паралелни прояви организират и синдикатите, които от дни говорят, че 1 май е обсебен от партии в последните години. КТ "Подкрепа“ отбелязва Деня на труда с шествие от площад "Света Неделя" до парка зад музея "Земята и хората " в София, където започна концерт "Рок за труда". КНСБ е домакин на конференция за заплащането на труда и правата на работещите, която се провежда във Воения клуб.  

Около 130 хил. души участват в първомайското шествие в центъра на Москва, съобщиха органите на реда, предава Интерфакс. 

„В центъра на Москва се провежда празнично шествие, организирано от представителите на Московската федерация на профсъюзните. В събитието участват около 130 хил. души“, отбелязаха от пресслужбата на полицията. 

Лидерът на Федерацията на независимите профсъюзи на Русия Михаил Шмаков по-рано коментира, че общият брой на всички участници в демонстрациите за 1 май в цялата страна е над 2,5 млн. души.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Данъчен проблем: Шефът на Ferrari ще полага една година общественополезен труд
Имение с отстъпка: Свалят 25 млн. долара от цената на бившия дом на Рики Мартин
Световните петролни компании съкращават работни места поради ниските цени на "черното злато"
На днешната дата, 10 септември. Рождениците днес
Добрите екипи са по-важни от добрите идеи
Велосипедист покорява планините в това поразително видео
"Хитачи" открива нов завод за железопътни вагони на стойност 100 милиона долара близо до Вашингтон
Goldman Sachs ще управлява пенсионни активи на Shell за 40 милиарда долара