Алибегов: На този етап се отказваме от протестното отваряне на заведенията

Алибегов: На този етап се отказваме от протестното отваряне на заведенията

На този етап заведенията се отказват от идеята за масово протестно отваряне. Това заяви пред bTV Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.

„Тъй като очевидно здравният министър се е заял с нашия бранш, ако направим такова протестно отваряне, при всяко покачване на броя на заразените ние ще бъдем сочени с пръст като виновници за това“, коментира той

Алибегов пита защо при идването на по-заразени варианти на коронавируса има разпускане на мерките за всички, освен за техния бранш.

 „Затворихме нощните заведения през октомври с обещание това да продължи две седмици. Бройките на заразените се покачиха и се наложи да се затворят и другите заведения – ресторанти и кафета. Ние тогава не казвахме нищо, тъй като бройките бяха много високи и беше ясно, че трябва да се отдръпнем, за да могат лекарите да овладеят тази ситуация. На 21 декември, когато се очакваше да бъдем отворени, това не се случи. Тогава ние дадохме съгласие да се отварят ресторантите в хотелите, като идеята беше да се работи 30 дни в хотелите, за да се види дали има покачване - веднага след това да има пускане на ресторантите, а най-много месец по-късно и на нощните заведения. С днешна дата сме наясно, че нищо от обещаното от здравното министерство няма да се случи.“, заяви Алибегов по отношение на поисканата от Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България оставка на здравния министър.

 „На всичко отгоре се раздели браншът. За нас е неприемливо здравните власти да разделят бранша по този начин и да казват - в ресторанта на хотела може да се храните безопасно, а в този срещу хотела има опасност да се заразите с коронавирус.“, заяви Алибегов.

По думите му около 30% от заведенията са фалирали и въобще няма да отворят, а с всеки изминал месец този процент се увеличава.

Той обясни, че на този етап бизнесът все още не е започнал да взима помощ, като тя се очаква да тръгне едва тази седмица.

„Директни помощи за бизнеса не са получени, освен тези по мярката „80/20“ за заетост на персонала. Вече осми месец чакаме изплащането да започне. Ситуацията е много зле и сме на ръба. Затова смятам, че на протеста ще се съберат много хора“, допълни Ричард Алибегов.

Според него хората няма да се върнат в заведенията веднага след тяхното отваряне. „Така беше при първия локдаун. На 6 май отворихме, а истинското раздвижване се усети началото на юни, когато беше топло. Наясно сме, че в момента няма да се върнат хората, но нашите служители няма какво да правят и от какво да живеят. По-добре да идват на работа, ние да опитваме да плащаме някакви заплати и да завъртим лека-полека колелото.  Наясно сме, че дори да ни пуснат на 50% капацитет, повече от 25% заетост няма да имаме. Февруари по принцип е тежък месец и можеше да се използва за адаптация“, каза още той.

По думите му, който не спазва закона трябва да бъде глобяван, а не целият бранш не трябва да се слага под общ знаменател.

„На протеста имаме икономически искания – да бъдат изплатени обезщетенията на служителите и на бизнеса и да работим. Дистанцираме се от всякакви партии и политици. Вчера обсъдихме как ще протече протестът със СДВР, така че се надяваме да бъдем чути“, заяви Алибегов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ