Българин успя да се справи с математическа загадка на 50 години
Българин успя да открие решение на 50-годишна научна загадка, което ще доведе до създаването на изцяло нови цифрови приложения и подобрение в работата на настоящите. Отговор на главоблъсканицата намира Александър Стойчев, доцент по електронно и компютърно инженерство в Държавния университет на Айова и възпитаник на Американския университет в България, съвместно с неговия докторант Владимир Сухой. Двамата прекарват последните три години в търсене на нов алгоритъм, който да извършва обратната операция на "бързото преобразуване на Фурие", създадено през 1964 г. Известен и под съкращението FFT, това е алгоритъмът, който обработва цифровия сигнал. Благодарение на него всеки ден милиарди хора по целия свят могат да гледат и слушат аудио и видео съдържание, предавано по интернет. Аналогично на основните математически операции, които взаимно се допълват като умножение и делене, събиране и изваждане, прилагането на алгоритми при обработката на сигнали е по-пълноценно и осигурява много повече възможности на приложение, когато е в комбинация с обратна операция.
Проблемът при "бързото преобразуване на Фурие" е, че обратната му операция остава загадка за науката в продължение на половин век. Доц. Александър Стойчев установява липсата ù, докато чете учебници и научни книги, за да намери начин да обясни FFT алгоритъма на студентите в магистърската програма, в която преподава.
Казусът предизвика любопитството на доц. Стойчев и Владимир Сухой и те се заемат с намирането на алгоритъм за обратната трансформация. Подобно на всички алгоритми, и този решава задачи в поредица от стъпки – преобразува резултата към неговия начален вектор /при обработването на сигнали, по-сложните операции работят с вектори, не с числа/. Тяхната разработка обаче е много по-сложна и за решаването на половинвековната загадка двамата учени използват мощни компютри, с които да докажат, че формулата им е противоположна на бързото преобразуване на Фурие.
След множество проверки, двамата са убедени, че са постигнали научен пробив и публикуват откритието си в специализираното списание Scientific Reports. Научното откритие ще доведе до пренаписването на учебниците и лекционните курсове в областта на цифровата обработка на сигнали, смята доц. Стойчев и споделя, че много от уменията, които са му помогнали при тази разработка, е усвоил по време на обучението си в АУБ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.