Депутатите и министрите остават без заплати до края на извънредното положение

Депутатите и министрите остават без заплати до края на извънредното положение

Депутатите, членовете на Министерския съвет, членовете на политическите кабинети, ръководителите на държавни агенции да не получават възнаграждения от 1 април до края на извънредното положение, гласува парламентът късно снощи, предаде БТА.

"За" бяха 170 народни представители.

Предвижда се след удръжки на данъци, на здравни и социални осигуровки, възнагражденията да бъдат привеждани по сметка на Министерството на здравеопазването за превенция и лечение на заразените от коронавируса.

Предложението дойде от Красимир Ципов /ГЕРБ/ след края на дебатите по промените в закона за мерките при извънредното положение. То обобщава и идеите, обсъдени по-рано днес, на НФСБ и на Йордан Цонев от ДПС.

Първоначалният проект на ГЕРБ предвиждаше от 1 април до края на извънредното положение депутатските заплати да не се преизчисляват по определения механизъм, ако са по-високи от размера им от декември 2019 г.

БСП оттегли предложението си възнагражденията на народните представители да бъдат замразени на ниво от края на мандата на предишното /43-то/ Народно събрание.

"Воля" също се отказа от намаляване на основното възнаграждение от 1 април на нивото на минималната работна заплата за страната.

Това направиха и от ПГ "Обединени патриоти", които искаха месечните възнаграждения да са 50 процента от брутните възнаграждения, като това да важи и за членовете на Министерския съвет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Тръмп и Путин няма да присъстват на преговорите в Истанбул
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Тайна военна база на САЩ от „студената война“ открита в ледовете на Гренландия
Граничният въглероден данък на ЕС и добрите ESG практики
Как Турция се превърна в гарант за европейската сигурност?