Комисия "Антикорупция" гласувана, парламентът ще я избира

Комисия Антикорупция гласувана, парламентът ще я избира

Комисия "Антикорупция" гласувана, парламентът ще я избира

Един от законопроектите, предизвикал нажежени страсти между управляващи и опозиция през годината  - за създаването на новия антикорупционен държавен орган, вече е факт. Депутатите гласуваха на второ четене текстовете, с които се създава Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Тя ще контролира лицата, заемащи висши публични длъжности. Те са изрично посочени и изброени в законопроекта.

Предвижда се Комисията да е независим специализиран постоянно действащ държавен орган, който се състои от петима членове - председател, заместник-председател и трима други членове, които ще се избират от Народното събрание. Мандатът на Комисията ще е шест години. Дейността й се подпомага от администрация, която включва и териториалните й звена, които са със статут на дирекции.

За председател ще се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най-малко 10 години юридически стаж. За заместник-председател ще се изисква висше юридическо или икономическо образование, степен "магистър" и най-малко 5 години стаж по специалността, а за членовете на Комисията - висше образование, степен "магистър" и най-малко 5 години професионален стаж.

Законопроектът дава специална дефиниция на корупция, според която тя е налице "когато в резултат на заеманата висша публична длъжност лицето злоупотребява с власт, нарушава или не изпълнява служебни задължения с цел пряко или косвено извличане на неследваща се материална или нематериална облага за себе си или за други лица."

В документа са определени мерките за противодействие на корупцията, сред които превантивна и оперативно-издирвателна дейност, деклариране на несъвместимост, деклариране на имуществото и интересите на лицата, заемащи висши публични длъжности, и свързаните с тях лица, осигуряване на публичен достъп и проверка на декларациите и на имущественото състояние, установяване на конфликт на интереси.

Разписани са и условията и редът за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, и статутът и функциите на новия антикорупционен орган.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ