Не се разбраха за бъдещия антикорпуционен орган

Не се разбраха за бъдещия антикорпуционен орган

Не се разбраха за бъдещия антикорпуционен орган

Вторият дубъл на Консултативният съвет за национална сигурност днес за борбата с корупцията така и не се оказа по-продуктивен от първия миналата седмица, който се провали заради липса на кворум.

КСНС не успя да постигне съгласие относно ролята и функциите на антикорупционния орган, както и за принципите за назначаване на неговото ръководство и контрол, обяви президентът Румен Радев след четиричасово заседание.

Все пак участниците в КСНС са постигнали съгласие, че "резултатите от борбата с корупцията по високите етажи на властта са ниски поради несъвършенства в законодателството, в институционалната рамка и поради липсата на обособена структура с ясни правомощия и капацитет. ", посочи президентът. "Постигнато е съгласие за основните насоки в работата на държавните институции, които да гарантират прилагане на комплексен подход, който наред с превенцията да се фокусира и върху своевременно разкриване, разследване и реализиране на наказателната отговорност, както и независимост на органите за противодействие на корупцията от проверяваните лица", добави той.

Радев подчерта, че КСНС са се обединили и около три предложения към  изпълнителната и законодателната власт:

- Промени в НК, така че да се противодейства на корупционните престъпления не само в публичния, но и в частния сектор

- Народното събрание да разгледа и приеме Закон за противодействие на корупцията

- Новият закон да регламентира всеобхватни мерки за превенция, отнемане на незаконно придобито имущество и разкриване на престъпления на лица, заемащи или заемали висши публични длъжност.

"Искам да подчертая своето виждане, че наистина е необходим независим разследващ орган, който да подпомага, пресича и разследва корупционните схеми, защото дълбоко в себе си не вярвам, че корупцията може да бъде преборена само с имуществени декларации и борбата с нея не може да се задоволява само с превенция. Разбира се, те са важни, но тук говорим за всеобхватност. Сега нещата с в ръцете на нашите народни представители и предстои да видим доколко ще отчетат резултатите от днешното заседание и високите обществени очаквания", каза още държавният глава.

Той подчерта, че корупцията "покварява моралния климат, обезсърчава хората и отказва инвеститорите, затова силно се надява, че НС ще подходи осъзнавайки мащаба на проблема и надмогвайки конюнктурните, лични и партийни интереси в името на България."

Президентът даде заявка, че смята да промени подхода за свикването на консултативния съвет. Въпреки много добрия консенсус по редица конкретни мерки, набелязани по време на КСНС на 30 май за националната сигурност, те и досега не са претворени в политики и решения. Затова следващи такива съвети ще има, когато има реални стъпки, заяви Румен Радев.

„Има две точки, които не бяха приети, поради това, че има спорни моменти относно кой да назначава органа и това, че разследването, което се предлага в момента от страна на БСП в техния законопроект нарушава конституцията и затова имаме разминаване.", коментира на свой ред пред журналисти председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов.

Взе се принципно решение да се предложат на гласуване. Всички участници в КСНС гласуваха за отпадането на тези две точки, единствено г-жа Корнелия Нинова и президентът гласуваха за оставането на тези две точки, отбеляза още той. "Позицията на почти всички представители на политическите сили беше следната – в момента има два законопроекта. Дебатът трябва да се води в българския парламент и законопроектите трябва да бъдат приети от българския парламент.", допълни той.

"Двата въпроса, които бяха спорни и по които има различни законопроекти, днес разбрахме как ще бъдат решени. Оттук нататък, отговорността е на мнозинството. Те ще си приемат в парламента един нов орган, който ще се занимава с проверка на декларации и с налагане на глоби. Нов единен орган с разследващи функции, в който президентската институция да има отношение, очевидно няма да има.", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Ние ще продължим да защитаваме нашия законопроект в парламента, но от това, което съдя по заседанието на КСНС, те вече са решили какво ще направи мнозинството в парламента. Да си носят отговорността, че имитират борба с корупцията и че това няма да доведе до никакъв резултат. ", отсече тя.



 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ