Правителство и президент в остър спор за проектобюджета (обзор)

Правителство и президент в остър спор за проектобюджета (обзор)

Четирима министри, начело с вицепремиера Томислав Дончев дадоха извънреден брифинг след критично изказване на президента Радев по-рано днес, с което нарече разчетите "разоряващи". От днес имаме устен коментар върху бюджета и не можем да не участваме в този дебат, подкрепяйки го с наши аргументи, заяви вицепремиерът Дончев по повод коментара на държавния глава. Заедно с Дончев, в брифинга се включиха министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова.

Вицепремиерът Дончев сравни изказването на Радев с "Котката на Шрьодингер", която е хем жива, хем не е. “Той едновременно подписва одобрение на бюджет 2021 и го критикува, наричайки го "разочароващ".

Малко по-рано от финансовото министерство излязоха с писмена позиция също по повод критиките на Радев, в която се отбелязва, че президентската администрация е получила за съгласуване разчетите и е върнала коментар, че подписва без забележки.

От "Дондуков" 2 пък реагираха остро, като заявиха, че "позицията на Министерството на финансите и на народни представители от управляващото мнозинство, според които предложеният проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2021 г. е бил съгласуван с президентската администрация, представлява откровена и груба манипулация на фактите." Администрацията на президента няма отношение към предварителното съгласуване на държавния бюджет, освен в частта, засягаща бюджета на самата президентската институция, уточняват още от "Дондуков" 2.

"Ако следваме призивите и препоръките на президента, това, което правим е хем правилно, хем неправилно”, заяви вицепремиерът Дончев по време на брифинга. „Боя се, че нашата демокрация има низ от болести – като се почне от политическата дислексия и се стигне до политическата амнезия. Често се случва даден политически представител да забрави какво е казал преди няколко месеца. Припомням ви, че през април имаше призив за още мерки, за още помощ за компаниите и хората. Когато армията от безработни се множи всеки ден е неуместно да занимаваме хората с отношенията между президентската институция и изпълнителната власт”, коментира Дончев. И изброи мерките, които е взело правителството. „За 2021 година 1 милиард и 647 милиона за подкрепа на домакинствата, 577 милиона мерки в подкрепа на бизнеса, 749 милиона за мерки за органите, натоварени с овладяване на пандемията. Това е без допълнителното финансиране по REACT-EU на стойнсто 1,3 милиарда лева”, посочи той."В тежки времена, когато се натрупват пандемична, социална и икономическа криза, единственият, който може да помогне, е държавата, и тя си влиза в тази функция", поясни вицепремиерът и подчерта: "Продължаваме да бъдем сред шампионите с най-нисък дълг от държавите от ЕС", каза още вицепремиерът. 

По бюджета на здравното министерство през следващата година са предвидени над 120 млн. допълнителни разходи, осигуряване на възнаграждения на служителите и допълнителни средства за тестове и изследване на кръвна плазма, стана ясно по време на брифинга.

Допълнително в държавния бюджет е предвиден буфер от над 600 млн., предназначен за преодоляване на пандемията. Осигурена е устойчивост за дейностите, които са в обхвата на основния аспект. 

Експерт от министерството на финансите допълни, че в условията на криза в бюджета е заложена антициклична политика. "Дефицитите са свързани с ковид мерките, като повечето са насочени към хората, бизнеса и инвестициите", поясни тя. 

"За 2020 г. и 2021 г. мерките ще бъдат на стойност 2.5% от БВП", добави Дончев. 

От министерството на земеделието заявиха, че с бюджета ще се гарантира запазването на доходите на земеделските производители. "За тази година плащанията ще достигнат 1,7 млрд. лева и са осигурени 400 млн. лева за преодоляване на кризата". 

Министърът на образование Красимир Вълчев отбеляза, че бюджета има безпрецедентен ръст на разходите в образованието. "Чухме, че наливаме средства в нереформирани сфера, че са безсмислени. На всички тези икономисти и политици им отговарям. Разходите на образованието са с най-голяма обществена възвръщаемост. Всички работещи в системата на образование ги обиждат твърденията, че системата е нереформирана", каза още той и допълни, че са извършени реформи във всички сектори.

"Проблемите в образованието са следствие от това, че в минали години сме пестели от образование. Най-голямата кражба би било днес да се спести от към образование", добави министърът. 

"Трябва да водим разговори по теми за бъдещето и то позитивни разговори, и това е най-често чрез темата за образованието", призова Вълчев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ