Президентът наложи вето на Закона за съдебната власт

Президентът наложи вето на Закона за съдебната власт

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредба от промените в Закона за съдебната власт. От прессекретариата на държавния глава посочват, че депутатите променят за втори път тази година един от членовете на закона, като запазват възможността за повишаване на някои бивши членове на Висшия съдебен съвет след края на мандата им.

През май така наречените „кариерни бонуси“ бяха атакувани от Върховния касационен съд пред Конституционния съд с мотива, че така се нарушават принципите за разделение на властите и независимостта на съдебната власт.

Румен Радев посочва, че и новата редакция на текста от закона, одобрен от депутатите в началото на септември, противоречи на конституционните принципи.    

„Независимостта на съдебната власт е основополагаща ценност, която дефинира правовата държава. Нашата конституция гарантира независим съд на гражданите и юридическите лица, а тази ценност ни свързва и в едно общо семейство с останалите държави членки на Европейския съюз. По тези причини националната законодателна власт трябва да я брани с особено внимание и грижа. По изложените мотиви упражнявам правото си по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България да върна за ново обсъждане в Народното събрание § 1 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приет от 44-то Народно събрание на 3.09.2020 г.“, се казва в становището на президента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Футболната звезда Роналдо се обяви за по-известен от Тръмп и поиска лична среща с него
Борисов: Държавата смята да поеме ръководството над „Лукойл” с назначаване на особен управител
Дилемата на Виктор Орбан - руски петрол или благоволението на Тръмп
Унгарският премер Орбан ще предложи на Тръмп сделки с втечнен природен газ и ядрено гориво от САЩ
Дубай изпревари Ню Йорк в класацията за най-добър град за милионери
Ново изследване променя представите ни за древната пътна система на Рим
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ