Президентът пита службите защо е имало провокатори на 2 септември

Президентът пита службите защо е имало провокатори на 2 септември

Защо са били допуснати провокатори с опасни средства в Тригълника на властта на протестите около сградата на бившия Партиен дом на 2 септември? Това попита президентът Румен Радев главния секретар на Министерството на вътрешните работи Ивайло Иванов и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" Димитър Георгиев на работна среща днес.

От "Дондуков" 2 анонсираха в ранния следобед днес, че държавният глава очаква Иванов и Георгиев на разговор в сградата на президенството. Заедно с тях дойде и шефът на СДВР старши комисар Георги Хаджиев.

Поводът за срещата са "нестихващите протести, които насочват общественото внимание върху действията на службите на реда.", обясни в началото Радев. "На 2 септември България преживя ден на насилие. Изключително се притесняваме за здравето на десетките хиляди граждани, както и на служителите на реда", резюмира той и подчерта, че е поканил шефовете н службите при себе си, защото има въпроси, чийто отговори той и гражданите искат да знаят. След което държавният глава зададе и самите въпроси.

"Защо бяха допуснати провокатори в т.нар. Триъгълник на властта? Защо здравето на гражданите и полицаите бяха изложени на риск от необезпокояваните действия на хора - били ли са организирани и кой ги е изпратил? Също така защо беше приложено насилие срещу гражданите, част от които не са били агресивни. Защо е приложен тормоз върху журналисти, въпреки че те многократно са се легитимирали? Има кадри, че полицаи са използвали непозволени средства като боксове", продължи Радев и сподели, че е посетил Евгени Марчев в болницата в "Пирогов" и той бил "порядъчно насинен". Настоя да бъде изяснено и защо на униформите на служители на реда е имало знаци, които отправят провокативни послания.

Срещата се проведе в присъствие на журналисти, включително и от електронни медии, някои от които излъчваха на живо. Това бе повод първоначално главният секретар на МВР Ивайло Иванов да отклони въпросите с обяснението, че няма как да даде отговори, защото част от информацията по случилото се е класифицирана или за да я каже, ще трябва да се поиска разрешение от наблюдаващ прокурор.

След това обаче Иванов направи подробен анализ, започвайки с въпроса "Защо протестиращите упражниха брутална сила върху органите на реда?"

"Питате защо полицаите са упражнили сила, а аз бих попитал - Защо протестиращите упражниха брутална сила върху органите на реда при положение, че те не ги предизвикваха ?", каза той.

Шефът на ДАНС Димитър Гергиев пък отбеляза, че службите не са имали предварителни данни за готвени провокации. "Българската полиция никога до този момент не е пазила личности, партии, не пази институция, ние пазим обществения ред. Мисля че по време на тези вече над 50 дни, в които има протестни действия, полицейските служители бяха абсолютно толерантни, стремяха се да не се намесват. Хиляди пъти обясняваме, че каските и щитовете са предпазни средства. Говори се, че водометното оръдие е използвано. Това не е така. В страни като Франция, САЩ се използва ежедневно. Има един път, преди много години, в който, е използвано. Всички гледахме записите, камерите, телевизиите. Полицаите сутринта и вечерта, особено сутринта да ги бутат с дървени прътове, да ги бият със знамената, да ги хващат за слабините, там където камерите не снимат, но полицаите виждат, чувстват", разказа още гл. комисар Ивайло Иванов и сподели, че един от полицаите е имал сериозни поражения по слабините от бомбички. Друг пък е със застрашено зрение, в болница, пострадал също от взривовете.“Не знаех какво да му кажа - извинявай колега, ама вие употребихте сила.... тези, които мятат бомбичките изобщо не мислят какво може да стане", добави той.

Той изрази категорично несъгласие с тезите, че е имало прояви на полицейска бруталност. "Не съм съгласен, че полицаите са извършили брутални действия и брутално насилие. Никога не съм толерирал прекрачване на правомощията, ще има проверки и всеки ще си понесе отговорността", настоя Иванов. "Искам само да уточня едно нещо на тези, които протестират и след избори ще влязат в изпълнителната власт - тези полицаи в кордоните ще бъдат същите, аз от 21 г. съм на служба, по много протести съм бил на първа линия и винаги ме питат "Защо ги пазите тези?" На всеки отговарям по един и същи начин - не пазя никого. Сега трябва да отговарям защо е имало полицейско насилие. Ами аз петдесет дни съм питан защо позволяваме да бъде блокирана София. Само на 22-ри сме имали заявка, всичко друго е било незаконно, но нито веднъж не е използвана сила.  Разказа още, че при разчистването на блокадите полицаите питали на кого са палатките, за да дойде да си ги прибере, но хората, които били там, казвали - “А, не. Ние само пребиваваме”.

"Знаете ли какво ми беше когато обстрелваха МВР? Колегите ги замеряха там. Не обвинявам никого, защото трябва да имаме доказателства, но има организатори и трябва ли да застана да ги замерям и аз там, обясняват как щели като дойдат на власт, да дойдат за мен, за нас?", продължи в емоционална реч Иванов.

"Болно ми е за тези колеги, но няма да бъда съд и да оправдавам никого. Можеше и под вашите прозорци да има кръв, а полицаите със своите действия предотвратиха това. Ако някъде има сигнал за някой, ще бъде извършена проверка", обеща той.

"Казахте, че са бити журналисти - прескартата не дава имунитет на никого. Наясно съм, че когато са на работа и изпълняват своите задължения те трябва да бъдат защитавани. Това, че си журналист обаче не означава, че трябва да чупиш и да буташ полицаи. Аз избягвам да пускам телевизия от началото на това, за да си почина от обидите - чухме какви ли не думи. Нито един журналист не съм видял да бъде задържан или да бъде бит, но ако някой метне по мен бомба и след това извади журналистическа карта - да, ще бъде задържан. На полицая му е позволено да използва лютив спрей, не с газ, какъвто използваха протестиращите. Максимално щадим протестиращите, защото уважаваме правото на протест. Няма мирен протест, който да е окървавен и да е приложено насилие, освен този един ден. Коктейлите “Молотов”... знаете какви можеше да са пораженията от тях. Щяха да изгорят полицаи, ако някой беше метнал. Какво щях да кажа на техните семейства, на моите приятели, дори. Има граници, които не трябва да се прекрачват", подчерта твърдо главният комисар на МВР.

"Разбирам болката. Тя е отражение на това, което се трупа в последните дни. Явно не разбрахте какво ви питам. От вас зависи дали хората ще имат смелост и доверие да настояват за своите искания, дали ще пуснат своите деца или ще кажат - не, там ще ви бият. Че насилие има от двете страни има - има провокатори, има насилие и от полицията срещу мирни, невинни граждани и това е абсолютно недопустимо. Гражданите чакат отговори от вас и да се създаде организация, която да ги предотврати. Можеше ли да се избегнат тези неща? Вие сигурно ги познавате тези хора като контингент", отвърна обаче Радев.

"Ако сме имали такава информация, каквото смятате, че е трябвало да имаме, тези лица щяха да бъдат неутрализирани. Това, което сме имали като информация, сме го обменили и сме действали. Не мога и аз да споделя повече информация. ДАНС си върши изцяло работата. Главният секретар абсолютно изчерпателно описа каква е ситуацията на терен. Има много свободни граждани, които добронамерено изразяват своята позиция, но има и много провокатори, които очевидно постигат своята цел", каза и шефът на ДАНС Димитър Георгиев.

"На всички обаче прави впечатление коренната разлика в характера на действие на протеста и то именно заради провокаторите. Тези хора са заснети. Хората искат да знаят дали са идентифицирани и дали са задържани", заяви от своя страна Радев.

"На 2 -ри септември всичко рязко се промени, защото многократно се призоваваше през социалните мрежи протестът да се накървави, да се радикализира, защото явно с с мирен протест нямало да стане", отвърна гл. комисар Ивайло Иванов.

Той обясни и защо не е имало по-сериозна организация за проверки и филтриране на присъстващите на протеста. "Това не е събитие в зала, където можеш да изградиш КПП-та на входовете. Това е Триъгълникът на властта, където всеки може да стигне от различни посоки. Ако бяхме направили КПП-та за проверки, полицията щеше да бъде критикувана, че спира свободния достъп на хората до мястото.", отбеляза Иванов. А главният шеф на СДВР Георги Хаджиев разясни защо в крайна сметка, след като повече от час полицията е била под обстрел със самоделни взривни устройстви и пиротехника,  е минала в настъпление след 23.00 часа на 2-ри септември. "Около 700–800 човека бяха много агресивни, трябваше да предприемем действия по разцепването, за да запазим здравето и живота на служителите и хората. Ще положим максимални усили, ако има виновни лица да бъдат наказани. Но трябва да е ясно за всички, че българският полицай не може да бъде наругаван по този начин. Ние сме изключително пасивни на тези протести и търсим баланса в тези отношения така, че да не бъдат накърнени нечии права за сметка на други", каза Хаджиев.

На срещата стана ясно, че при огледите са открити най-различни взривни устройства, включително пиратки, които били обвити в някаква неясна смес, за да гърмят по-силно.

Тези провокации бяха организирани. Трябва да облекчите работата на полицията, обърна се Радев към шефа на ДАНС. "Като гражданин и президент категорично не съм съгласен с насилието над полицаите, но не съм съгласен и те да бият невинни български граждани. Очаквам работата в службите за сигурност и полицията да бъде организирана така, че да бъдат защитени здравето и живота на българските граждани и полицаите. Очаквам тези провокатори да бъдат идентифицирани и да бъдат изправени пред правосъдието. Българските граждани трябва да живеят с усещането, че полицията гарантира тяхната сигурност, а не е орган за репресии в нечии ръце", настоя Радев в края на срещата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ