Радев и Гешев очи в очи в кулоарите на парламента
Главният прокурор Иван Гешев покани президентът Румен Радев да обсъдят случващото се в последните дни и заявките за промени в съдебната система. Двамата се срещнаха очи в очи в кулоарите на парламента, при влизането на президента в сградата на Народното събрание за извънредното заседание, на което депутатит обсъждат състава и структурата на проектокабинета, съставен с мандата на "Продължаваме промяната".
Преди това Гешев коментира пред журналисти думите на вътрешния министър Бойко Рашков в предаването „Неделя 150“ , че „прокуратурата предпазва бившите управляващи от наказателна отговорност“.
"Прокуратурата никъде в света не ги харесват. След като политици не харесват прокуратурата, значи тя си върши работата. Кажете ми едно нещо, което г-н Бойко Рашков е казал и е вярно, и тогава ще ви отговоря на въпроса.“, заяви той.
Относно разследването за изграждането на автомагистрала „Хемус“ и възникналия спор с ГДБОП той заяви, че има незаконен и неправомерен натиск над прокурорите, работещи по делото и че Прокуратурата няма да допусне "отделни магистрати да извършат престъпление срещу правосъдието под натиск. "
„Това, което ще кажа, е, че няма неразбирателство, има незаконен и неправомерен натиск. Вероятно е да се осъществи престъпление срещу правосъдието и много ясно трябва да бъде казано. И наблюдаващите прокурори го казаха, трябваше да го чуете – че от тях се иска да бъде смачкано делото, да бъде освободен обвиняемия, да не се протестира мярката му пред апелативния съд и да му бъде разрешено да пътува в чужбина, където вероятно може да се укрие. Ето това се иска. Отделно, той в няколко разпита е заявил, че не желае да дава обяснения, писмено. Отделно, разследващи органи твърдят, че е забавен разпитът от прокурори. Разпити се правят от полицаите, от разследващите органи, а не от прокурорите. Разбирате ли, те можеха да го разпитват всеки ден по четири пъти, той си е бил вкъщи. Така че това е лъжа, което беше изречено снощи“, подчерта Гешев.
Като лъжа той определи и, че прокурорите не са съдействали на разследващите полицаи.
„Наблюдаващият прокурор ръководи разследването, той дава указания, и следователите и разследващите полицаи изпълняват тези указания. Не те съдействат на разследващите органи, а разследващите органи работят под ръководството на наблюдаващия прокурор.
И отделно, присъствието на наблюдаващ прокурор, което е било изискано от ГДБОП в почивен ден, при положение, че разследващите органи могат сами да проведат разпит, при положение, че обвиняемият е заявил, че не желае да дава обяснения, означава само едно – че най-вероятно от този прокурор е искано да бъде поето някакво незаконно обещание, което не съответства на закона. Ето това е обективната истина“, каза Иван Гешев.
Прокуратурата е за съдебна реформа, „но тази съдебна реформа трябва да обхване цялото наказателно правораздаване, и правоохранителните органи. Там са и МВР, където има огромни проблеми, там е и съдът, там е и прокуратурата, там е и следствието“, каза още той.
Иван Гешев даде пример с МВР, където няма случайно разпределение на делата: „В МВР началникът не би трябвало да се меси във вътрешните убеждения на разследващите, но се оказва, че директорът на ГДБОП от вчерашния случай (при който прокурори от Софийска градска прокуратура съобщиха за безпрецедентен натиск по досъдебно производство от висок обществен интерес – б.р.) едва ли не ръководи производството и коментира делото. Той не би трябвало да има никакви правомощия. Разследващият полицай взима решенията си по вътрешно убеждение и само на база закона. Не би трябвало който и да е началник, дали е министър, дали директор, да се меси в разследването – това е недопустимо и незаконно. Така че има много проблеми, които трябва да бъдат решени цялостно в наказателното правосъдие, а не реформата да бъде концентрирана върху това да бъде махнат точно този главен прокурор и да бъде овладяна прокуратурата. Това не съответства нито на европейските стандарти, нито на интересите на българското общество и българските граждани“, отбеляза Иван Гешев.
На въпрос ще може ли да работи с новия вътрешен министър, главният прокурор отговори, че няма проблем да работи с всекиго и посочи, че настоящият служебен вътрешен министър е бил поканен на Международната конференция „Съдебна реформа. Специализирано правосъдие“ миналата седмица, на която покана той не е откликнал. МВР бе поканено да участва и в щаб за борба с изборните престъпления, каквото задължение има по Изборния кодекс, като и след тази покана не бяха изпратени представители на вътрешното ведомство.
„Ние искаме да взаимодействаме и проявяваме уважение към всички български институции. Надяваме се всички други институции също да проявят нужното уважение в интерес на българските граждани. Няма как да има взаимодействие и резултати, които очакват българските граждани в борбата с престъпността, когато се води война срещу една институция, каквато в случая е прокуратурата. Единственият плюс е за престъпниците“, подчерта Иван Гешев
Той изрази надежда, че ще има синхрон в работата с органите на МВР, защото „трябва да е ясно, че органите на МВР са тези, които разследват и разкриват престъпленията и чак след това се докладва на прокуратурата. Без МВР да разследва престъпления, няма как прокуратурата да внесе обвинителен акт и да бъде наказан съответният извършител“. Той отбеляза , че за съжаление през последните 6-7 месеца МВР се е концентрирало основно около 1-2 неща и това води до липса на добри резултати и бум на престъпността, в сферата на организираната престъпност. „Виждате хакерски атаки срещу журналисти, срещу сайтове, което е изключително притеснително за свободата на словото. Надяваме се МВР да разкрие тези престъпни посегателства. Има бум на битовата престъпност, отново бум на телефонните измами. Затова ние искаме да работим в синхрон с МВР, а не да се води борба срещу прокуратурата“, каза главният прокурор.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.