Румен Радев: Националният суверинитет се разхищава

Румен Радев: Националният суверинитет се разхищава

Румен Радев: Националният суверинитет се разхищава

"Приветствам куража и усилията на Министерство на правосъдието да формулира конкретни предложения за законови промени. Те обхващат не само промени в изборното право, но и ключови изменения в други закони, целящи укрепване на разклатения ни имунитет. " Това заяви президентът Румен Радев в първото си пряко обръщение към нацията. То бе провокирано от разразилия се скандал по предложените от президенството спешни промени в Изборния кодекс, които да въведат уседналост за президентските и парламентарните избори.

Тези избори откроиха съществени проблеми, станахме свидетели на организиран опит отвън за повлияване на изборния резултат, каза още президентът. „По време на кампанията партиите призоваха за крайни мерки, нарушаващи действащите закони - отмяна на двойното гражданство, затваряне на изборни секции и на граници. След изборите темата бързо бе погребана, проблемите обаче остават“, заяви президентът. По думите му те не се изчерпват само с външно вмешателство в изборния процес, а с целенасочени опити за систематично и дълбоко проникване и влияние върху обществото и политическия живот на страната. „След години разхищаване на националния суверенитет поради безотговорност, междупартийни сметки и късогледо законотворство днес са необходими отговорни и ефективни действия - законодателни и организационни“, заяви президентът. „На следващото 44-то НС ляга отговорността за намиране на решения на тези проблеми“, заяви той.

Според него "най-важната защита на правата на българските граждани зад граница е да могат да се върнат в една независима и суверенна България." А предложенията за промени в законите за вероизповеданията, за политическите партии, за българското гражданство, поставят ясни бариери пред действия, насочени срещу нашата независимост, интегритета на държавата и на обществото, смята държавният глава. „Последните предложения обаче останаха извън фокуса на обществения дебат. Може би съвсем целенасочено той бе концентриран само върху предложенията за т. нар. уседналост при гласуване. Някои съзряха в предложените идеи ограничаване на права“, коментира той и допълни, че този дебат е извадил политическата класа от дългогодишната летаргия по тази тема. „Вярвам, че с един разумен и конструктивен диалог ще се намерят и по-добри решения. Те следва да отчитат и нашата принадлежност към единното европейско семейство“, каза още Румен Радев.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ