Доц. Кунчев посочи кога е възможно да се облекчат covid-мерките

Доц. Кунчев посочи кога е възможно да се облекчат covid-мерките

Ако задържим тенденцията от минус 18% на заболеваемостта, това ще ни даде възможност да облекчим мерките и то до края на януари. Това заяви в ефира на bTV главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб доц. Ангел Кунчев. 

"Трудно бих нарекъл локдаун нашето положение. Страшно много ми се иска да стане максимално бързо разхлабването на мерките. Ще стане тогава, когато това е възможно. Поради липсата на възможност за прогнозиране, не можем да опишем какво точно бихме правили като мерки след месец или два. Това, което постигнахме с тези ниски цифри на около 1000 нови случаи и под 100 починали ни дава голяма надежда. На фона на тези 2% ръст в ЕС, ние сме на минус 18%. Ако задържим тенденцията, това ще ни даде възможност наистина да облекчим мерките и то до края на януари. Ако обаче се пречупи трендът и се получи това, което се получава в някои страни като Великобритания, няма да е такова действието", посочи доц. Ангел Кунчев. 

Той коментира и плана за ваксинация: "В момента, в който завършим имунизацията на колегите на първа линия, ще се имунизираме и ние и ще започнем с домовете за възрастни и учителите. Моят ред за ваксиниране ще дойде предполагам в следващите 1-2 седмици". 

По думите му, ваксинираните хора задължително трябва да продължат да се пазят, защото все още няма доказателства, че след получаването на първата доза не можем да се разболеем. 

"Много вероятно е към средата на годината да има достатъчно данни и изследвания, за да знаем колко ще е продължителен имунитетът след ваксиниране. И за мен това е най-важният въпрос. Проблемите с организацията на ваксинацията ще продължат през цялата година, но това вече сме го измислили и процесът върви. Проблемът е с продължителността на имунитета. Всеки гражданин, който е имунизиран, иска да знае колко време ще е предпазен и дали ще се налага всеки сезон да си прави ваксина. Сигурен съм, че няма да е толкова краткосрочен за няколко месеца, но това са спекулации. Нека да видим данните. Ще изследваме хората в рамките на 2 години за клетъчния и за антителния имунитет, за да сме сигурни", посочи доц. Кунчев. 

Главният държавен здравен инспектор коментира и избора на AstraZeneca за масовата ваксинация у нас, като поясни, че цената е била на последно място при избора на препарата. "Основно се водехме от това, че тя е направена по по-класическа и по-позната технология. Прилича на руската ваксина, аденовирус пренася антигена и реагира организмът", обясни той.

По отношение на предстоящите избори, доц. Кунчев заяви, че ще се вземат всички необходими мерки, за да бъде намален рискът до минимум при провеждането на избори, но беше категоричен, че не може да се прогнозира ходът на пандемията. 

"Посоката е да направим протокол, с основните правила, по които трябва да се върви. По отношение на въпроса за гласуване на хората, поставени в изолация и в карантина, е по-сложно и е работа на политиците и юристите. Трябва да се реши как да направим така, че това да стане без промени в Изборния кодекс, защото няма много време за това, но ако е невъзможно, такива трябва да бъдат направени. Има няколко варианти. Проучихме опита на другите страни. Възможно е, ако има удължаване на изборния ден, да се отделят един или два часа, в които хората под карантина могат да упражнят правото си на глас при вземане на всички мерки", обясни Кунчев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ