Антъни Фаучи: Все още не е ясно дали Омикрон предвещава края на пандемията
Твърде рано е да прогнозираме дали варианта Омикрон на коронавируса ще бележи последната вълна от пандемията. Това заяви главният медицински съветник на Белия дом д-р Антъни Фаучи по време на първия ден от Световния икономически форум, предаде Си Ен Би Си.
„Отворен е въпросът дали той ще се превърне в живата ваксинация срещу вируса, на която всички се надяват“, коментира Фаучи.
Според проучванията, макар че последният значим вариант е по-заразен, той не води до толкова тежко заболяване, колкото предходните мутации, което дава надежда, че може да ускори края на пандемията. Според вирусолога обаче все още няма гаранции.
„Надявам се, че ще се случи точно това. За целта обаче не трябва да се появява друг вариант, който избягва имунните отговори на предишните щамове“, каза той.
По думите му, дори и да се окаже, че Омикрон е последният вариант, това е надали ще да доведе до пълно изчезване на вируса, който е по-вероятно да стане ендемичен. След като това се случи обаче носенето на маски няма да бъде нужно, а обществото ще може да се върне към някакво ниво на нормалност, на което се е радвало преди пандемията.
„Няма да елиминираме напълно тази болест. Но да се надяваме, че ще бъде на толкова ниско ниво, че да не нарушава нормалните ни социални, икономически и други взаимодействия помежду си. За мен това е новото нормално."
Фаучи говори заедно с група от експерти по обществено здравеопазване, които се съгласиха, че Омикрон вероятно ще стане доминиращ щам на COVID-19 в световен мащаб през 2022 г. Те обаче бяха разделени по въпроса дали това ще бъде последният щам.
„Наистина е твърде рано наистина да го наречем ендемичен. Има голяма вероятност да имаме нов вариант“, каза Анелис Уайлдър-Смит, професор по нововъзникващи инфекциозни болести в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
По думите и този нов вариант ще бъде по-лек в сравнение предишните версии, но е важно да сме подготвени за най-лошото.
Ричард Хачет, главен изпълнителен директор на Коалицията за иновации в подготвеността за епидемии, обаче е по-голям оптимист.
„Омикрон ще помете света. Да се надяваме, че може да помете и другите варианти“, каза той, като добави, че вирусът вероятно ще достигне точка на равновесие, при която ще се превърне в годишна епидемия, подобно на сезонния грип.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Тръмп намали митата върху вноса от Китай до 47% след „невероятната“ среща със Си
Икономика |Времето: Слънчево, но със сутрешни мъгли
България |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 30 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Нов революционен метод може да доведе до по-ранно откриване на болестта на Алцхаймер
Наука и Здраве |Скенери хвърлят светлина върху промените в мозъка, когато се унасяме от умора
Любопитно |Гърция започва доставки на газ за Украйна през България, Румъния и Молдова
Енергетика |На днешната дата, 30 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Полски изтребители прехванаха руски самолет, извършвал разузнавателен полет над Балтийско море
Свят |80-годишна жена почина, забравена на остров от круизен кораб
Любопитно |Времето: Слънчево, но със сутрешни мъгли
България |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.