България е втора в ЕС по смъртност от COVID-19, щабът отчита лек спад на заразените
За последните 7 дни оздравелите от COVID-19 са 16 872. Само за тази седмица те са 11 405. Тези числа са надеждата, нужна в тази битка, която продължава да оказва натиск върху здравната ни система. Това обобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов в началото на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.
"Толкова е крехка кривата на намаляване на заболеваемостта, че е много рано да правим каквито и да било изводи за постигане на успех. Остават ни може би 10 дни до 21 декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за които говорихме при въвеждането на тези мерки", коментира здравният министър.
Ситуацията продължава да е тежка, но все пак, на националната карта на пандемията няма област, която да е в черно - последната най-тревожна степен на заболеваемост, при която болните надхвърлят 1000 на 100 000 души население. В червената зона продължават да бъдат Бургас, Варна, Враца, Габрово, Кюстендил, Русе, Сливен, Стара Загора, Ямбол и София-град. За столицата очакванията са много скоро показателят да падне под 600 души на 100 000 население.
Страната ни продължава обаче да е сред държавите с най-висока смъртност от коронавируса, като по отношение на 14-дневната смъртност е втора в ЕС с 27,5 случая на 100 000 население.
По показателя за 14-дневна заболеваемост България е на 9-о място в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство с 554 на 100 000 души население и на 3- място на Балканите.
Няма окончателно решение за отваряне на детските градини от идния понеделник, стана ясно още от думите на здравния министър. "Данните към момента не ни водят в тази посока. Имаме нужда от цялата информация, особено в дните до края на тази седмица, за да вземем такова решение. Когато имаме достатъчно данни, ние ще вземем или няма да вземем това решение. Нека да не се отказваме по средата на пътя. Остават само 10 дни до 21 декември, нека ги прекараме в партньорство. Протягаме ръка към всички българи, които спазват мерките, които сме наложили, да проявят разбиране за тяхната необходимост", допълни проф. Ангелов.
Разделението в обществото по отношение на пандемията и предприеманите мерки, както и недоверието във властите, включително и здравните е друг голям проблем, който тревожи здравният министър. "Всички хора са разделени, някои не ни вярват, други ни обичат, едни ни критикуват, други казват, че мерките са достатъчно твърди, според някои сме либерални, а трети не вярват в съществуването на коронавируса. Трябва да намерим баланса. Виждате какво става в Европа. Въвеждат се едни мерки, други отпадат. Този вирус опровергава всяко едно твърдение. Колеги казваха, че той ще отпадне през лятото. Други казваха, че е респираторен. Всички сбъркахме. Ние следим със загриженост всяка една тенденция в България, в и извън Европейския съюз. Ситуацията е много динамична, тя изисква едно надлъгване с вируса, така че да го победим с разума и интелекта на учените. Надеждата идва с ваксините", сподели проф. Костадин Ангелов. Той обаче допусна и възможно забавяне на първите доставки след внезапното решение на Доналд Тръмп да подпише указ, с който да забрани износа на американски ваксини, докато не бъдат изцяло задоволени нуждите на САЩ.
Планирането на ваксинациите у нас обаче продължава, очаква се днес да стане ясно каква част от медиците, работещи на първа линия в страната са заявили желание да се ваксинират срещу COVID-19. Вчера министърът на вътрешните работи Христо Терзийски съобщи, е 11 300 служители на МВР вече са заявили желание за ваксина.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.