Проф. Кантарджиев препоръча да се отложи отварянето на нощните заведения и стадионите
Всяко разхлабване на мерките ме притеснява, че може да доведе до повишаване на случаите. Това заяви пред NOVANEWS директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, коментирайки вчерашното отваряне на моловете.
По думите му те не са толкова рискови като места за пазаруване, а по-скоро като места за събиране на много хора.
„Специално моловете не ме притесняват толкова. Плашат ме спортните мероприятия, при които публиката не спазва отстоянието, и ме плашат нощните заведения, където хората са на гъсто с близък контакт. Бих препоръчал да отложено пускането на публика и отварянето на нощните заведения”, каза проф. Кантарджиев.
Той коментира и разформироването на Националния оперативен щаб.
„На 27 февруари със заповед на министър-председателя бе създаден един консултативен орган. Това бяхме началникът на Военномедицинска академия, неговият заместник, главният здравен инспектор и аз. Другите бяха хора от Външно министерство, полицията и „Гранична полиция“. Имахме няколко задачи – да информираме правителството, премиера и обществото за епидемията и броя на случаите, което го правим и ще продължаваме да го правим. Втората задача беше да координираме държавните институции“, каза проф. Кантарджиев.
По думите му от 12 май 2020 г., когато престана да действа извънредно положение и навлязохме в епидемична ситуация, нещата са се поели от министъра на здравеопазването, който по предложение на главния държавен здравен инспектор предприема мерките.
По отношение на т. нар български вариант на коронавируса той заяви, че при него не се боледува по-тежко. По думите му повече от 95 % от коронавируса у нас вече е от британския вариант.
„Трета доза ще има само ако се получи бързо разпространение на щам, който има шанс да се промени”, посочи проф. Кантарджиев, коментирайки скорошното изказване на шефа на Pfizer.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Свят |Услугите в България продължават да поскъпват, плодовете и зеленчуците се колебаят
Икономика |Времето: Температурите тръгват нагоре, малко облаци следобед
България |Приложението за молитви на папата извърши смъртен грях: Изтекоха данни на над 700 000 вярващи
Свят |От липсващи договори до липсващи колани: Стотици нарушения в заведенията и атракционите по Черноморието
България |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Свят |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Свят |Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж
Свят |На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
На днешната дата |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.