СЗО: Пандемията е попречила на достъпа до основни здравни услуги в 90% от държавите

СЗО: Пандемията е попречила на достъпа до основни здравни услуги в 90% от държавите

Прекъсвания в основните здравни услуги, включително програми за ваксинация и лечения на заболявания като СПИН, малария и рак, са докладвани в около 90% от държавите, включени в глобално проучване* на Световната здравна организация за състоянието на здравните услуги по време на пандемията от COVID-19.

Първоначалните резултати от 129-те държави и територии в анкетата показват, че здравните системи остават „сериозно засегнати, с малко или никакво подобрение от началото на 2021 г.“, когато беше проведено предишното подобно проучване.

23% от страните докладват и за прекъсвания, свързани с провеждането на спешни операции, но плановите се оказват по-голям проблем – 59% от държавите съобщават за прекъсвания и чувствителни отлагания във времето при тях.

„Докато страните продължават да се сблъскват с предизвикателства за поддържане на основни здравни услуги, 92% от държавите съобщават и за критични затруднения при разширяването на достъпа до основни инструменти за COVID-19, включително диагностика на COVID-19, терапевтични средства, ваксини и лични предпазни средства (ЛПС)“, се казва в съобщение на СЗО.

Като най-голяма пречка в достъпа до инструменти за COVID-19 проучването посочва проблемите с работната сила в здравеопазването, включително умората на медиците, заразяването им с коронавирус и напускането им. Предизвикателства със здравните работници посочват 56% от анкетираните държави, когато става дума за диагностика и тестване.

Предизвикателства като липса на приемане от общността, достъп и достъпност са най-често съобщаваните пречки за имунизация срещу коронавируса.

От СЗО уточняват, че всички анкетирани държави са адаптирали стратегии за преодоляване на прекъсванията и възстановяване на услугите. Това включва засилване на обученията на здравните работници, предоставяне на домашни или телездравни услуги, закупуване на основни лекарства и здравни продукти, прилагане на стратегии за финансиране на здравеопазването.

*Проучването е проведено в периода ноември-декември 2021 г., в него участват 129 държави и територии. Информацията е събрана чрез т.нар. пулс анкета (pulse survey). Общо 223 държави са поканени да участват в началото на проучването, като в последния трети етап участват 129. Във всичките три етапа са се включили 95 държави и територии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ