Тревога в СЗО, повече от половината европейци в риск от зараза с Омикрон

Политика за бисквитки

Над 50 на сто от европейците може да се заразят с Омикрон до два месеца, предупреди днес европейският клон на Световната здравна организация. Оценката е на база наблюдаваното в момента темпо на разпространение на новия вариант на коронавируса.

"При този ритъм Институтът за здравни показатели и оценки предвижда, че над 50 на сто от населението на региона ще се зарази с Омикрон до 6-8 седмици", заяви на онлайн пресконференция регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге, цитиран от международни информационни агенции.

Този вариант показва мутации, които "му дават възможност да се закрепва по-лесно за човешките клетки, и могат да заразяват дори вече прекарали заболяването или ваксинирани хора", обясни той.

Над 7 милиона нови случая на коронавирусна инфекция са били регистрирани в Европа през първата седмица на новата година, отбеляза Клуге. 

Като тревожен факт от евройския клон на СЗО открояват, че Омикрон бързо е станал доминиращият вариант в Западна Европа и "сега се разпространява на Балканите".

"Показателите на смъртността се запазват на досегашните си нива и остават най-високи в страните с висока заболеваемост от ковид в съчетание с по-ниски равнища на ваксинация", отбеляза още директорът на СЗО за Европа.

Държавата е осигурила всички необходими медикаменти за лечението на болните от COVID-19. Това е уверила министърът на здравеопазването Асена Сербезова по време на свиканата днес среща с директорите на столични болници, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Очаква се по-късно днес  да бъде издадена заповед, с която ще бъде съкратена продължителността на срока на карантината у нас.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия