Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американската шистова индустрия се притеснява от промените в Белия дом
Американските шистови компании вероятно не намират сън от мисълта какво предстои на тяхната индустрия през следващите четири години, ако обещанията на законодателите в конгреса на САЩ и на избрания за президент Джо байдън се превърнат в реалност, пише Си Ен Би Си.
Енергийният секретар на САЩ Дан Бройлет споделя това виждане. Попитан от медията дали шистовите компании, чиито успех през миналото десетилетие катапултира САЩ до позицията на най-голям производител на петрол през 2018 г., трябва да се притесняват от новата американска администрация, Бройлет отговори: „Да, разбира се“.
„Те определено ще бъдат подложени на натиск, тъй като в Конгреса има хора, които ще подкрепят много агресивна климатична политика. Зная, че движението за устойчиво екологично, социално и корпоративно управление (ESG) е много силно“, коментира той.
„Достъпът на тези компании до инвестиции може да стане много труден. Трябва да изчакаме и да видим как ще стоят нещата в новия Конгрес“, добави Бройлет.
Движението ESG набра скорост през последните години, като някои големи инвеститори, включително и най-големият фонд за управление в света – BlackRock, превърнаха „устойчивото развитие в приоритет при изграждането на портфейлите“. Според главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк, „климатичните рискове са инвестиционни рискове“, като този факт е довел света до „ръба на фундаментално преструктуриране на финансите“.
Но климатичните действия на федерално ниво обаче са основата причина за притеснения сред шистовите компании. Байдън се ангажира да преследва „агресивно намаляване на емисиите“ като се фокусира върху зелени инвестиции, имащи за цел ограничаване на зависимостта от изкопаемите горива.
В доклад от 2018 г., учени от администрацията на президента Доналд Тръмп предупредиха, че климатичните промени ще струват на САЩ стотици милиарди долари годишно и ще навредят на здравето на американците. Тръмп, който е поддръжник на петролната индустрия, обаче отговори, че не вярва на заключенията в доклада.
Колко силна е опозицията на Байдън по отношение на изкопаемите горива?
Бившият вицепрезидент в администрацията на Барак Обама не планира пълна забрана на т.нар фракинг – процесът на извличане на на шистов газ и петрол, тъй като към 2019 г. индустрията осигурява работни места за близо 1 млн. американци.
Според много анализатори обаче той смята да го задуши с нови регулации.
Демократът предложи въвеждане на по-строги наказателни мерки срещу големите замърсители, включително солени глоби и дори затвор. Байдън предупреди, че ще накара „замърсителите ще поемат пълна отговорност за въглеродните емисии, които отделят“.
Попитан какъв ще бъде подходът му към петролната индустрия в дебат с Тръмп преди президентските избори, Байдън заяви, че ще опита да отдръпне страната от нея и че с времето тя трябва да бъде заменена от възобновяемите източници. По-късно обаче той направи стъпка назад като заяви, че „СЩ няма да се отърват от изкопаемите горива още дълго време, но ще прекратят техните субсидии.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.