Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Договарянето "ден за ден" водело до пикове в цените на енергийната борса

Не манипулациите на българската енергийна борса, а търсенето и предлагането в цяла Европа е факторът, който вдига цените /б.р. на енергийната борса/. Такова обяснение даде от парламентарната трибуна днес служебният премиер Стефан Янев, който се яви на блиц контрол.
Ситуацията с високия ток на свободния пазар е овладяна, отговори той на въпрос на бившия министър на енергетиката Теменужка Петкова. Стефан Янев потвърди, че действително пиковата цената на борсата вчера е била 330 лв, а в момента е около 250 лв за мегаватчас. Бизнесът, в лицето на 4-те най-големи работодателски организации у нас обаче посочи вчера в отвореното си писмо до премиера пик от над 400 лв., достигнат при сделките "ден напред" за 4 август и поиска оставки, както и спешни мерки за овладяване на ситуацията. Първите обяснения бяха, че ТЕЦ Марица Изток 2 работи значително под капацитета си, което станало причина за формиране на изкуствен дефицит, провокирал рязкото поскъпване на електроенергията на свободния пазар в последните дни.
"Българският бизнес има основание да задава такива въпроси, особено тези, които се занимават с енергоемко производство. Какво направи служебното правителство? Преди около 3 седмици беше издадена заповед от министъра на енергетиката да се включи в енергийната система "Марица Изток" 2, първоначално с един реактор, в момента – три“, заяви днес Янев. Има готовност да работят и още, допълни служебният премиер и обърна внимание, че пускането и спирането на един реактор в подобна топлоелектрическа централа е процес, който отнема време.
"Същият бизнес, който недоволстваше от т.нар скрита държавна помощ, сега е доволен, че „Марица – Изток“ работи“, отбеляза обаче министър-председателят. "Пиковете в цените са заради сключването на краткосрочни договори – ден за ден. Ако централата има договори на сегашните цени, тя би могла да работи до края на годината без държавна помощ“, каза още той. Затова ръководството на теца вече търсело пазари и дългосрочни договори.
Депутатът от БСП Драгомир Стойнев пък обвини БЕХ в опит за саботаж на енергийния пазар с отказа си вчера да се намеси и да разпореди увеличаване на мощностите на "Марица Изток 2".
"ТЕЦ-ът не е действал пазарно до момента, като не е предоставял достатъчно ток, за да минимизира недостига на пазара буквално до последния момент и така се е стигнало до пропуснати ползи. БЕХ има право да се намеси, когато се касае за оперативната работа на всяко едно дружество. Това е работа на енергийния холдинг, който вчера се опита да саботира енергийния пазар“, отсече социалистът.
"Проблемите в енергетиката са поне от 10 г. Министерството на енергетиката не е в безтегловност, то управлява тази миникриза с цените от неделя. В закона за енергетиката има нужда от внимателен прочит на определени постановки“, допълни на свой ред Стефан Янев и добави, че може би законодателят трябва да помисли и изготви промени в текстовете.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
След Вашингтон: Федералните власти в САЩ ще поемат безопасността в Чикаго и Ню Йорк
Свят |САЩ станаха съсобственици в световния производител на чиповена Intel
Компании |На ръба от сивия списък: Австрия получи ниска оценка за борбата с прането на пари
Свят |Пентагонът възкресява след 100 г. медала за смела охрана на границата с Мексико
Свят |Политическа криза: Външният министър на Нидерландия подаде оставка
Свят |Властите в Халкидики изхвърлят като отпадък всички чадъри и вещи, оставени на плажа
Свят |Световната банка препоръчва актуализация на имотния данък в България
България |Франция се засегна от остри думи на вицепремиера на Италия към президента Макрон
Свят |Дясната ръка финансиста Епстийн: Никога не съм виждала Доналд Тръмп в "неподходяща обстановка"
Свят |Тръмп: Ще се види накъде ще се развие войната в Украйна през следващите 2 седмици
Свят |Сезон: Туризмът отчита 6% ръст на българи и чужденци, спрямо мналата година
България |След дълъг спор: Съд разпореди 400 щрауса да бъдат застреляни във ферма в Канада
Свят |Властта в САЩ уволни шефа на Агенцията за военно разузнаване
Свят |

Коментари
Няма въведени кометари.