Естония ще обогатява пепелни отпадъци

Естония ще обогатява пепелни отпадъци

Естония ще обогатява пепелни отпадъци

На 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP26) в Глазгоу Естония представи проект за преработка на пепел от нефтени шисти. Това съобщи пресслужбата на Ragn-Sells - компанията, разработила проекта, предава БГНЕС.

„Конференцията е посветена на най-наболелия проблем с климата и неговия въглероден отпечатък, а нашият проект е един от малкото примери, в които десетилетия наред нанесени щети на околната среда могат да бъдат превърнати в суровини. Образно казано, ако вземем калция от пепелта на нефтените шисти и го комбинираме с CO2, който причинява толкова много главоболия по света, ще получим материал, от който да произвеждаме дограма и да боядисваме стени", заяви ръководителят на проекта за преработка на шистова пепел в Ragn-Sells Алар Салусте. 

Както обясняват авторите на проекта, целта на инициативата е чрез въглеродно неутрален процес да се обогатяват повече от 1 милион тона пепелни отпадъци от маслени шисти годишно. Всички допълнителни ресурси, използвани в процеса, могат да се използват повторно. Силицият, алуминият и магнезият, останали след извличането на калция от пепелта, също се преработват впоследствие. След това материалът може да се използва за производство на битум, бетон или пластмаси, се казва в съобщението.

Проектът за обогатяване на шистова пепел ще бъде представен в четири различни програми на COP26, в това число на Европейския съюз, Международната търговска камара, скандинавските страни и световната организация за климата „We Don't Have Time" („Нямаме време").  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ