Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Исторически спад на енергията от въглищни централи в света
Световният капацитет за производство на електроенергия от въглищни централи е намалял през първата половина на 2020 година за първи път в историята заради пандемията от COVID-19 и засилването на ограниченията. Това сочат данни от анализ на британския сайт Carbon Brief, цитирани от Франс прес и БТА.
От 1 януари до 30 юни са влезли в експлоатация нови централи с обща мощност 18,3 гигавата, а са затворени обекти, произвеждащи 21,2 гигавата. Това е нетен спад в световен план от 2,9 гигавата до 2,047 гигавата.
В проучването се припомня, че през всичките първи шестмесечия на предходните две десетилетия, от 2000 до 2019 година, световният капацитет на въглищните централи е нараствал средно с 25 гигавата.
Отчетеният спад се обяснява с пониженото търсене на електричество заради пандемията и по-твърдите законови мерки срещу замърсяването, според доклада.
Развитието на нови термични централи е съсредоточено основно в Китай (+11,4 гигавата през 2020 година), докато затварянето на централи е основно в Европа и Обединеното кралство (-8,3 гигавата).
Има съмнения, че Китай иска да ускори производството на електроенергия от въглища, за да даде тласък на икономиката си след спирането, породено от епидемията от коронавируса в началото на годината. Миналата година въглищата са били 57,7% от китайския енергиен баланс, което е спад с 1,5 пункта на годишна основа, но тъй като общото енергийно потребление е нараснало, то и електроенергията от въглища се е увеличила с 1%, според Националната статистическа служба.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Сексуални посегателства: Асамблеята на Международния наказателен съд отстрани от длъжност прокурор на институцията
Свят |Служители на NASA от центъра за връзка с далечния космос са евакуирани от Мадрид заради пожарите
Свят |Депутатът от ПБ Антон Кутев: Не съм виждал такова озлобление и такава атака срещу управление през първите сто дни
България |Най-голямата ракета в света за мисии до Луната и Марс, стартира в нов тестов полет
Свят |На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
На днешната дата |Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
България |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Свят |Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
България |Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Маркетинг |Автентичността и прозрачността не са едно и също
Техники за успех |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.