Кирил Петков: От 1 юли ще получаваме цялото количество азерски газ

Кирил Петков: От 1 юли ще получаваме цялото количество азерски газ

Кирил Петков: От 1 юли ще получаваме цялото количество азерски газ

Още от 1 юли ще започнем да получаваме цялото договорено количество азерски газ, съобщи в парламента премиерът Кирил Петков.

"Добрата новина днес е, че това, което до този момент беше обвързано с изпълнението на гръцката връзка, за да имаме доставки от азерски газ, вече няма да е факт. Ще можем да си получим цялото количество от азерски газ, преди връзката да бъде финализирана, още от 1 юли. Това показва, че когато има истински устрем и желание за диверсификация, нашите партньори са готови да подадат ръка", каза Петков и посочи, че връзката през Неа Месемврия дава пълната възможност да вкарваме азерския газ.", заяви той. Договорените количества, които страната ни трябва да получава през интерконектора с Гърция са 1 млрд. куб. метра газ, но получаваме около една трета от този обем заради забавянето на строителството на газовата връзка. Наскоро Петков призна, че се очаква тя да бъде напълно готова през септември тази година.

"Енергийната сигурност зависи от нашите диверсифицирани доставки на природен газ. Както знаете, ние успяхме да договорим много добри цени от САЩ, много под европейските пазарни цени, коментира още Петков. 

Американска компания ще достави два кораба с газ на цена, по-ниска от тази на "Газпром", съобщи още той в отговор на въпрос за договорените от него по време на работното му посещение в САЩ в началото на седмицата газови доставки.

"Да, потвърждавам думите си - цената е по-ниска от тази, която купувахме от "Газпром", и сегашната пазарна цена на "Газпром", директно ще бъде доставка от американска компания без посредник. Между "Булгаргаз" и американската компания има в момента сключен договор, който дава тази доставка да бъде факт, не само доставени, но и вкарани в нашата енергийна система", заяви Петков. 

Възможно е Европейската комисия да разреши на България да внася руски петрол, каза още премиерът. Според него рафинерията "Лукойл" има вариант при форсмажорни обстоятелства и спиране на петролни доставки от руска страна.

"В този момент от ЕК разбират, че България не е в позиция да диверсифицира и биха сложили България в списъка на страните с възможност да продължат вноса на петрол поради факта, че нашата рафинерия наистина е зависима в този момент от доставките на руски петрол".

 По-рано той говори и на откриването на конференцията "След утрешния ден: Политики за растеж" - първата от серия дискусии в рамките на инициативата "Инвестиции и региони", която се провежда днес в София. 

"В момента сме в безпрецедентна криза, тя беше направена по дизайн още от миналото лято с енергийна криза, дойде войната, минахме през пандемията и имаме много възможни оправдания защо да не се развиваме и да няма растеж. Всяка криза е възможност и тези възможности се отварят сега и за България. Тези възможности трябва да се използват по най-умния начин. Картата на Европа се преначертава в момента. Регионалният поглед с новата карта на Европа дава възможност и за нашите инфраструктурни проекти да бъдат още по-обединени и по-свързани. 65 млн. души сме на Балканите и, ако можем да обединим енергийните си и инфраструктурните си проекти, би трябвало да станем най-бързо растящия регион в Европа", каза премиерът по време на конференцията.

Петков направи преглед на инвестициите, които предстоят в различни сфери като открои строителството на автомагистралите, което по думите му, трябва да продължи. 

Премиерът добави, че освен газовите връзки България ще разполага с безпрецедентна инсталация на батерии на системно ниво. "Никой до този момент не е правил такава инсталация. Реално правим един нов модерен ПАВЕЦ. Това са абсолютно нови концепции, енергийната ни сигурност и преходът към зелената сделка дават възможност да сме първенци. Едновременно инвестираме в човешки капитал с отварянето на новите STEM центрове по Плана за възстановяване и развитие, каза Петков. Той припомни, че преди няколко дни е отворен фондът "Стефан Стамболов", по който България ще инвестира в най-умните си хора, които са приети в топ университети, ако те се върнат да работят за България", каза още Кирил Петков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ