Над 10 000 служители в принудителен отпуск заради рекордно високата цена на тока

Над 10 000 служители в принудителен отпуск заради рекордно високата цена на тока

Над 10 000 служители в принудителен отпуск заради рекордно високата цена на тока

Над 10 000 работници са в принудителен отпуск и не работят поради високата цена на тока, съобщи за „Мениджър Нюз“ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

„КЦМ спря работа, но след това и машиностроителните предприятия и те ще започват да спират – като няма отливки и изковки, няма с какво да работят. Цената на електроенергията не може да бъде прехвърлена от днес за утре в цената на продукцията им, тъй като тези предприятия имат дългосрочни договори“, коментира още той.

Както е известно, поради голямото търсене и липсата на достатъчно производство цената на електроенергията на Българската независима енергийна борса се повиши значително от началото на август и дори премина границата от 400 лв. на мегаватчас за някои пикови часове. Едва от днес ТЕЦ-2 работи на близо до максималната си мощност с 5 от общо 8 блока (другите 3 са в ремонт) - 900 мегавата при 1600 мегавата инсталирани мощности.

Според Велев причината най-големият ТЕЦ у нас – държавният ТЕЦ-2 доскоро да работеше на 20% от капацитета си и да не предоставя повече електроенергия е „или от некадърност, или от зла умисъл – и в двата случая ръководството му трябва да си ходи“.

Бизнес организациите са сезирали за проблема  прокуратурата, от където обаче не са установили съставомерно деяние. „Заключението й е, че ако има нарушение, то е административно. Тоест, според  прокуратурата безстопанствеността се оказва, че не е престъпление. Въпреки че КЕВР ясно е определил, че над цена от 171 лв. за мегаватчас ТЕЦ-2 трябва да е активен на пазара. В същото време цената е над 300 лв., но реакция от ТЕЦ-а няма, а служителите в него работят по 2 часа на ден и струват по 4000 лв. всеки на месец на данъкоплатците“, коментира още Велев.

„Нагласени обществени поръчки, кражби и безхаберие – заради всичко това ние поискахме оставки – няма как да се случат с настоящето ръководство“.

Той добави, че смяна на дъщерните дружества на БЕХ трябва да извърши БЕХ, а смяната на ръководството на БЕХ не е извършена, тъй като съда я върна – както беше в случая с ББР и с „Автомагистрали“. При БЕХ обаче не е правен втори и трети опит да се промени ръководството.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ