Печалбата на Газпром се понижи наполовина

Печалбата на Газпром се понижи наполовина

Чистата печалба на руския гигант Газпром е намаляла с повече от 50% на годишна основа през второто тримесечие до 149 млрд. рубли (2 млрд. долара), заради силен спад в продажбите. Газовият монополист обаче отбелязва, че енергийният пазар се възстановява от последиците от пандемията от коронавирус, предаде Ройтерс.

Освен от по-ниските цени и срива в търсенето на горива заради ограниченията за пътуване, руските компании бяха засегнати и от слабата рубла, която раздува дълговете, деноминирани в чуждестранна валута.

Държавната компания обаче все пак успява да е на печалба след загуба от 116 млрд. рубли през първото тримесечие, а и изтъква, че търговията през третото тримесечие се подобрява.

Главният финансов директор на Газпром Фамил Садиров заяви, че Газпром се придържа към по-рано обявения си план за дивиденти. Той отбеляза, че пазарът се е подобрил през третото тримесечие, а спотовите цени на газа са надхвърлили 100 долара за 1000 кубични метра в Европа. Газпром информира, че приходите за периода април-юни са спаднали 34% до 1,16 трлн. рубли спрямо 1,78 трлн. рубли през същото тримесечие на миналата година.

Газовите продажби на компанията в Европа, които са основен източник на приходи, са намалели през първото полугодие с 47% на годишна основа до 756 млрд. рубли (10,3 млрд.  долара).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 29 септември до 5 октомври
Караджов за искания подкуп от шофьори на Роби Уилямс: Случаят е срам и позор
Предлагат родителите на деца до 12 г. да имат право да работят дистанционно през лятото
Перник и останалите населени места, захранвани от язовир "Студена", са без вода
Джей Ди Ванс: Вървим към спиране на работата на федералното правителство
Мерц: Европа не е във война, но вече не е в мир с Русия
От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
Тръмп и Нетаняху се договориха за план за прекратяване на войната в Газа, подкрепата на „Хамас“ е под въпрос