Петролът поевтиня на фона на очакванията за увеличение на доставките

Икономика

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на очакванията за увеличение на доставките и прогнозата за по-ниското търсене заради високите разходи за енергия.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,63  долара, или 0,77%, до 81,54 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,57 долара, или 0,71%, до 80,22 долара за барел

Петролните пазари регистрират седмични понижения три поредни седмици, като цените са потиснати от силния долар и спекулациите, че администрацията на американския президент Джо Байдън може да петрол от стратегическия резерв на САЩ за охлаждане на цените.

„Белият дом обсъжда как да се справи с по-високата инфлация, като някои служители призовават за използване на стратегическия резерв или за спиране на износа на САЩ“, казват анализатори на ANZ в доклад.

Междувременно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) миналата седмица намали прогнозата си за световно търсене на петрол през четвъртото тримесечие до средно 99,49 млн. барела на ден, което е с 330 хил. барела под прогнозата от октомври.

Руската „Роснефт“, втората по големина петролна компания в света след Saudi Aramco, предупреди в петък за потенциален „супер цикъл“ на световните енергийни пазари, повишавайки перспективата за още по-високи цени, тъй като търсенето изпреварва предлагането.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16 до 22 март
Зеленски: Украйна иска пари и технологии в замяна на помощ в борбата с дроновете в Близкия изток
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст
Стражите на Ислямската революция заплашиха с убийство израелския премиер Бенямин Нетаняху
Защо дизелът е по-скъп от бензина?
От бира до спортни екипи, това са компаниите, чиито акции ще скочат най-много заради Световното по футбол според Goldman
Най-подценяваната човешка способност
Крайната десница отбеляза силни резултати на първия тур от местните избори във Франция